بازار دوطرفه فارکس

در دنیای فارکس، درک پویایی بازار برای موفقیت معامله‌گران بسیار مهم است. یکی از مفاهیم مهم، بازار دوطرفه فارکس است که نقشی محوری در پرطرفدار بودن این بازار دارد. ماهیت دو طرفه در بازار فارکس به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که همیشه یک طرف مقابل برای معاملات خود پیدا کنند. این ساختار همچنین یک محیط رقابتی ایجاد می‌کند. زیرا کارگزاران فارکس تلاش می‌کنند مطلوب‌ترین اسپرد پیشنهادی را برای جذب معامله‌گران ارائه دهند.

برای درک بازار دو طرفه فارکس و سود آوری از این طریق ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید.

تعریف بازار دوطرفه فارکس

در دنیای فارکس، اصطلاحی به نام «بازار دو طرفه» وجود دارد. اما این اصطلاح دقیقا به چه معنا است؟ بازار دوطرفه به بازاری اطلاق می‌شود که در آن، خریداران و فروشندگان در فرآیند معاملات شرکت می‌کنند. مثل یک بازار شلوغ با مردمی که مشغول به چانه‌زنی بر سر نرخ ارزها هستند.

شناخت بازار دوطرفه به ما امکان می‌دهد پویایی عرضه و تقاضا را در معاملات فارکس درک کنیم. همچنین به ما کمک می‌کند که تصمیمات آگاهانه‌تری را در هنگام خرید یا فروش ارزها بگیریم.

اگر شما تریدر تازه کاری هستید به شما پیشنهاد می کنیم سری به مقاله نکاتی برای معامله گران تازه کار فارکس بزنید

تعریف بازار دوطرفه فارکس

ساختار بازار دوطرفه فارکس

قبل از اینکه به ساختار بازار دوطرفه فارکس بپردازیم، اجازه دهید به سرعت اصول آن را مرور کنیم. معاملات فارکس شامل خرید یک ارز و فروش همزمان ارز دیگری است. این کار مانند بازی با نرخ ارزها است، چرا که هدف شما، کسب سود با سرمایه‌گذاری بر نوسانات نرخ ارزها است.

اگر کنجکاو هستید قیمت های فارکس چگونه تعریف می شود به مقاله قیمت های فارکس از کجا می آیند مراجعه کنید.

شرکت‌کنندگان مختلفی مانند بانک‌های بزرگ، موسسات مالی، شرکت‌ها، صندوق‌های پوشش ریسک و البته تریدرهایی مثل من و شما در این بازی مهیج حضور دارند. اینها بازیگران هستند. هر بازیگر نقش خود را به بازار می‌افزاید و بر حرکات آن تاثیر می‌گذارد.

Gif Broker Amarkets - GoogleForex

در حال حاضر، انواع مختلفی از ساختارها، مانند بازار یک طرفه در بورس و بازار دوطرفه فارکس وجود دارند. هر ساختار بازار ویژگی‌های خاص خود را دارد. در بازار یک طرفه مانند بورس، تنها یک گروه از شرکت‌کنندگان به عنوان خریدار سهام در معاملات حضور دارند. بنابراین یا همه سود می‌برند یا همه ضرر می‌کنند.

اما در بازار دوطرفه، افرادی به دنبال خرید و افرادی نیز مشتاق فروش هستند. این موضوع باعث شکل‌گیری عرضه و تقاضا می‌شود که سود و زیان را هم تقسیم می‌کند. درواقع یک جریان دائمی بین خریداران و فروشندگان وجود دارد که یک محیط بازار پر جنب‌وجوش و پویا را ایجاد می‌کند.

ساختار بازار دوطرفه فارکس

معاملات Long و Short در بازار دوطرفه فارکس

معامله‌گران در بازار دوطرفه فارکس می‌توانند بر اساس انتظارات خود از افزایش یا نزول بازار، معاملات Long و Short انجام دهند. زمانی که معامله‌گران انتظار افزایش قیمت جفت ارز را در آینده دارند، پوزیشن Long یا خرید را باز می‌کنند. معامله‌گرانی هم که انتظار کاهش قیمت جفت ارز را دارند، پوزیشن Short یا فروش را باز می‌کنند.

به عنوان مثال، اگر یک معامله‌گر معتقد باشد که ارزش دلار آمریکا در برابر یورو کاهش می‌یابد، بر روی جفت ارز USD/EUR وارد معامله sell میشود. در این معامله Short یا کوتاه، در واقع معامله‌گر ارز پایه (USD) را می‌فروشد و همزمان ارز مظنه (EUR) را می‌خرد. زیرا انتظار دارد از کاهش ارزش دلار سود کند. برای اطلاعات و منابع بیشتر درباره جفت ارز ها می توانید به مقاله آموزش انواع جفت ارز ها مراجعه کنید

از سوی دیگر، یک معامله Long شامل خرید یک جفت ارز با پیش‌بینی افزایش ارزش آن می‌شود. این زمانی است که پیش‌بینی معامله‌گر در جهت افزایش ارزش ارز پایه نسبت به ارز مظنه است. مثلا اگر معامله‌گری معتقد باشد که پوند در برابر دلار آمریکا تقویت می‌شود،بر روی جفت ارز GbpUSD وارد معامله Buy میشود. در این معامله ، در واقع معامله‌گر ارز پایه (GBP) را می‌خرد و ارز مظنه (USD) را می‌فروشد؛ به این امید که از افزایش ارزش پوند سود کند.

بنابراین، بازار دوطرفه فارکس امکان سودآوری افراد از بازار نزولی و صعودی را فراهم می‌کند. اما در بازاری یک طرفه مثل بورس ایران، همه نگران ریزش شاخص‌ها هستند.

معاملات Long و Short در بازار دوطرفه فارکس

بازه زمانی معاملات Long و Short

هر معامله‌گر فارکس می‌تواند پوزیشن Long و Short خود را از چند دقیقه تا چند سال حفظ کند. این بازه زمانی به اهداف و استراتژی معاملاتی شما و همچنین شاخص‌های اقتصادی کلان بستگی خواهد داشت. برخی از معامله‌گران فارکس، معاملات خود را برای هفته‌ها و ماه‌ها نگه می‌دارند. چرا که می‌خواهند در یک دوره میان‌مدت، سود مناسبی کسب کنند. برخی هم به معاملات بلندمدت یا روزانه روی می‌آورند. به مقاله شاخص های اقتصادی کلان مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد شاخص ها داشته باشید.

استراتژی بلندمدت به شما امکان می‌دهد موقعیت فارکس را برای مدت طولانی، معمولا چند ماه تا چند سال حفظ کنید. در این استراتژی باید نوسانات کوتاه‌مدت را نادیده بگیرید و بر روندهای بلندمدت، گسترده و اساسی‌تر تکیه کنید.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   روانشناسی استراتژی | نقش روانشناسی در بازار فارکس چیست؟

از سوی دیگر، معاملات روزانه برای معامله‌گرانی مناسب هستند که مایل به باز کردن پوزیشن Short یا فروش هستند. در معاملات روزانه، معامله‌گر تحت تاثیر تمام رویدادهایی است که باعث تحرکات کوتاه‌مدت در بازار فارکس می‌شود. حتی یک تغییر حداقلی در قیمت جفت ارزها نیز به طور قابل توجهی بر معاملات آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

بازه زمانی معاملات Long و Short

عوامل موثر بر بازار دوطرفه فارکس

بازار فارکس تحت تاثیر عوامل مختلفی است که بر نرخ مبادله بین دو ارز تاثیر می‌گذارند. شاخص‌های اقتصادی، عوامل ژئوپلیتیکی، احساسات بازار و اعتماد سرمایه‌گذاران تا حد زیادی بر بازار دوطرفه فارکس تاثیرگذار هستند.

1. عوامل کلان اقتصادی

اگرچه صحبت از دوطرفه بودن بازار در فارکس می‌شود، اما عوامل کلان اقتصادی هم نقش مهمی در آن ایفا می‌کنند. شاخص‌هایی مانند نرخ بهره، تورم، رشد تولید ناخالص داخلی و نرخ اشتغال در این زمینه مهم هستند. معامله‌گران به‌دقت بر این عوامل نظارت دارند تا بتوانند تاثیر قابل توجهی بر ارزش ارز داشته باشند و بازار دوطرفه را شکل بدهند.

2. احساسات بازار

روانشناسی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران یکی دیگر از تاثیرات کلیدی در بازار دوطرفه است. احساسات بازار به نگرش کلی و وضعیت عاطفی معامله‌گران اشاره دارد؛ اما تا حد زیادی بر تصمیمات خرید و فروش در فارکس تاثیر می‌گذارد. احساسات مثبت ممکن است منجر به افزایش تقاضا شود و قیمت ارز را بالا ببرد. در حالی که احساسات منفی می‌تواند منجر به فروش شود و قیمت‌ها را پایین آورد.

برای اطلاعات بیشتر درباره احساسات بازار می توانید به مقاله تحلیل sentiment مراجعه کنید

احساسات بازار

3. تاثیرات سیاسی و ژئوپلیتیکی

رویدادهای سیاسی و ژئوپلیتیکی ثبات بازار ارزهای خارجی را مختل می‌کنند. انتخابات، تغییر سیاست‌ها، جنگ‌های تجاری و درگیری‌ها همگی بر ارزش پول تاثیرگزار هستند. معامله‌گران مراقب این تحولات هستند، زیرا تغییرات ناگهانی در اوضاع سیاسی منجر به نوسانات شدید در روند بازار دوطرفه فارکس خواهند شد.به عنوان مثال شما میتوانید مقاله تاثیر اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین را بخوانید

مزایا و چالش‌های بازار دوطرفه فارکس

تجارت در بازار دو طرفه چندین مزیت دارد. اولا فرصت‌های زیادی را برای خرید و فروش ارز فراهم می‌کند. زیرا به معامله‌گران اجازه می‌دهد بدون توجه به شرایط بازار (صعودی یا نزولی) سود ببرند.

دوم، بازار دوطرفه نقدینگی را افزایش می‌دهد؛ زیرا همیشه خریداران و فروشندگانی در بازار حضور دارند. درنهایت، توانایی انجام معاملات Long و Short در فارکس به معامله‌گران اجازه می‌دهد روی افزایش و کاهش قیمت ارزها سرمایه‌گذاری کنند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   بازار خرسی و بازار گاوی در معاملات چیست و چه تفاوتی دارد؟

در حالی که بازار دوطرفه فارکس فرصت‌های بسیار خوبی را ارائه می‌دهد، اما خطراتی را نیز به همراه دارد. مثلا ماهیت سریع معاملات در فارکس می‌تواند منجر به تغییرات ناگهانی قیمت‌ها شود و معامله‌گران را غافلگیر کند. علاوه بر این، در صورت عدم استفاده از استراتژی‌های مدیریت ریسک مناسب، نوسانات زیاد در بازار دوطرفه می‌تواند زیان‌های قابل توجهی را در پی داشته باشد. پس برای معامله‌گران بسیار مهم است که از این چالش‌ها آگاه باشند و با احتیاط به بازار نزدیک شوند.

مزایا و چالش‌های بازار دوطرفه فارکس

استراتژی‌های موفقیت در بازار دوطرفه فارکس

برای موفقیت در بازار پویای فارکس باید استراتژی‌های کلیدی را اتخاذ کنید. نظارت دقیق بر شاخص‌ها و اخبار اقتصاد جهانی، اجرای تکنیک‌های مدیریت ریسک، تنوع بخشیدن به سبد سهام و حفظ یک رویکرد منضبط در معاملات بسیار اهمیت دارد. با به کارگیری این استراتژی‌ها می‌توان در بازار دوطرفه فارکس به موفقیت و ثبات قدم دست یافت.

1. تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال با مطالعه داده‌های قیمتی تاریخی، نمودارها و شاخص‌ها برای شناسایی الگوها و پیش‌بینی حرکت قیمت صورت می‌گیرد. معامله‌گران از تکنیک‌های مختلف تحلیل تکنیکال مانند تحلیل روند، سطوح حمایت و مقاومت و الگوهای کندل استفاده می‌کنند. برای آموزش بیشتر ،شما میتوانید به صفحه آموزش تحلیل تکنیکال مراجعه کنید

اندیکاتور تایید شکست یک ابزار تحلیل تکنیکال است که برای شناسایی شکست‌های احتمالی در تغییرات قیمت استفاده می‌شود. این شاخص، محدوده بین قیمت‌های بالا و پایین را در یک دوره خاص نشان می‌دهد.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   اندیکاتور macd تشخیص واگرایی | بهترین اندیکاتور Divergence

اندیکاتور تایید شکست به صورت کادری با خطوط بالا و پایین و نشان‌دهنده محدوده نوسان است. بنابراین زمانی که قیمت از این سطوح فراتر رود، شکست مشخص می‌شود. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فارکس از شاخص تایید شکست برای تعیین روند معکوس یا ادامه روند بالقوه ارزها بهره می‌برند.

تحلیل تکنیکال

2. تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی به بررسی عوامل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اشاره دارد که بر ارزش پول تاثیرگزار هستند. معامله‌گران با استفاده از تکنیک‌های تحلیل بنیادی مانند نرخ بهره، سیاست‌های پولی، شاخص‌های اقتصادی و رویدادهای ژئوپلیتیکی برای تعیین ارزش ذاتی یک ارز گمانه‌زنی می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در تحلیل بنیادی می توانید به مقاله آشنایی با معاملات فاندامنتال مراجعه کنید.

3. مدیریت موثر ریسک

مدیریت موثر ریسک نیز در بازار دوطرفه فارکس بسیار مهم است. معامله‌گران باید از استراتژی‌های مدیریت ریسک مانند تنظیم دستورات توقف ضرر (استاپ لاس) تنوع بخشیدن به پرتفوی خود و حجم مناسب معامله استفاده کنند. معامله‌گران فقط با مدیریت ریسک می‌توانند با اطمینان بیشتری در بازار دوطرفه گام بردارند.شما میتوانید به صفحه روانشناسی مدیریت ریسک جهت مدیریت موثر ریسک مراجعه کنید.

جمع‌بندی

برای اطلاعات و منابع بیشتر می توانید به وبسایت های investopedia.com و thebalancemoney.com مراجعه کنید

بازار فارکس دوطرفه است، چون خریداران و فروشندگان دائما به پویایی بازار دامن می‌زنند. همچنین امکان کسب سود از روندهای صعودی یا نزولی بازار وجود دارد. درنهایت، همه فعالان بازار به شکل همزمان سود یا ضرر نمی‌کنند. زیرا سود یک طرف معامله به معنای ضرر طرف دیگر و بالعکس است. با شناخت مکانیسم‌های موثر در بازار دوطرفه فارکس می‌توانید گام‌های مطمئن‌تری را در آن بردارید.

به این نوشته امتیاز دهید

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *