شرح کامل مبانی اقتصاد کلان و تاثیر آن بر بازار Forex

مبانی اقتصاد کلان نقش مهمی در شکل دادن به بازار فارکس دارد. عوامل اقتصاد کلان مانند تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم، سطح اشتغال و نرخ بهره مستقیما بر سلامت و ثبات کلی یک اقتصاد تاثیر می‌گذارند. این عوامل به نوبه خود با ارزش پول یک کشور نیز در رابطه مستقیم هستند. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار فارکس، این شاخص‌های اقتصادی را از نزدیک زیر نظر دارند. زیرا تاثیر قابل توجهی بر نرخ ارز و فرصت‌های معاملاتی می‌گذارند.

پیش از شروع ، اگر شما به دنبال بروکر فارکسی هستید که قابلیت معاملات ریالی را دشته باشد، به صفحه افتتاح حساب بروکر آمارکتس مراجعه کنید.

برای درک و مفاهیم مبانی اقتصاد کلان ما را تا آخر این مقاله یاری کنید.

اقتصاد کلان چیست؟

اقتصاد کلان به مطالعه روندهای اقتصادی گسترده‌تری مانند تورم، نرخ رشد اقتصادی، سطح قیمت‌ها، تولید ناخالص داخلی (GDP)، درآمد ملی و تغییرات در سطوح بیکاری می‌پردازد. این عملکرد اقتصادی به طور یکسان توسط دولت‌ها، شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان ردیابی می‌شود.

اقتصاد کلان به جنبه‌های گسترده‌تر اقتصاد مانند سیاست‌های دولت، تجارت جهانی و ثبات کلی اقتصادی می‌پردازد؛ بر خلاف اقتصاد خُرد که تصمیمات اقتصادی خانوارها و مشاغل را مطالعه می‌کند. یکی از اهداف اولیه اقتصاد کلان، درک و توضیح عواملی است که بر عملکرد کلی اقتصاد تاثیر می‌گذارند. این کار شامل بررسی تعاملات بین عوامل مختلف اقتصادی است.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   با 200 میلیون چطوری سرمایه گذاری کنیم؟

اقتصاددانان از ابزارها و مدل‌های مختلفی برای تجزیه و تحلیل اثرات سیاست‌های پولی، مالی و نیروهای خارجی بر متغیرهای کلیدی مبانی اقتصاد کلان استفاده می‌کنند. سیاست‌گذاران و اقتصاددانان با مطالعه اقتصاد کلان می‌توانند بینشی در مورد چگونگی ارتقای رشد پایدار، تثبیت قیمت‌ها و کاهش بیکاری به دست آورند.

اگر دوست دارید بدانید که قیمت های فارکس چگونه قیمت گذاری می شوند ، مقاله قیمت های فارکس از کجا می آیند؟ را بخوانید.

مبانی کلان اقتصاد

اجزای اقتصاد کلان

اقتصاد کلان شاخه‌ای از علم اقتصاد است که به تحلیل کل اقتصاد می‌پردازد و بر جنبه‌های مختلفی مانند رشد اقتصادی، تورم، بیکاری و سیاست‌های مالی و پولی تمرکز دارد. برای درک اقتصاد کلان، درک اجزای آن ضروری است که شامل تولید ناخالص داخلی (GDP)، تقاضای کل، عرضه کل، سیاست مالی، سیاست پولی، تورم، بیکاری و رشد اقتصادی می‌شود.

تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product)

تولید ناخالص داخلی را باید اولین و مهم‌ترین مولفه در مبانی اقتصاد کلان دانست. چرا که ارزش کل همه کالاها و خدمات نهایی تولید شده در یک کشور را در یک دوره خاص (معمولا یک سال) اندازه‌گیری می‌کند. تولید ناخالص داخلی منعکس‌کننده عملکرد کلی اقتصاد یک کشور است و بینش‌هایی را در مورد سلامت اقتصادی آنجا ارائه می‌دهد. این فاکتور مهم تحت تاثیر عواملی مانند مصرف، سرمایه‌گذاری، مخارج دولت و صادرات خالص قرار دارد.

تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product)

تقاضای کل (Aggregate Demand)

تقاضای کل نشان‌دهنده میزان درخواست‌های یک اقتصاد برای کالاها و خدمات در سطوح مختلف قیمت است. این شاخص اقتصاد کلان رابطه بین سطح کلی قیمت‌ها و مقدار کالاها و خدمات مورد نیاز در یک اقتصاد را نشان می‌دهد.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران و جهان | تاثیر کرونا بر قیمت طلا دلار بازار بورس ایران

عرضه کل (Aggregate Supply)

عرضه کل، مقدار کل کالاها و خدماتی را نشان می‌دهد که یک اقتصاد می‌تواند در یک سطح قیمت معین تولید و عرضه کند. این شاخص تحت تاثیر عواملی مانند منابع طبیعی، نیروی کار، موجودی سرمایه و فناوری قرار دارد. تعامل بین تقاضای کل و عرضه کل است که سطح قیمت و مقدار کالاها و خدمات تولید شده در یک اقتصاد را تعیین می‌کند.

عرضه کل

سیاست مالی (Financial Policy)

سیاست مالی به نحوه استفاده از مخارج دولتی و مالیات برای تاثیرگذاری بر مبانی اقتصاد کلان اشاره دارد. این سیاست شامل اقداماتی مانند افزایش هزینه‌های دولت برای تحریک اقتصاد در دوران رکود یا کاهش مالیات برای تشویق تولید است. سیاست مالی با هدف تثبیت اقتصاد از طریق مدیریت درآمدها و هزینه‌های دولت صورت می‌پذیرد.

یک از مثال هایی که در رابطه به این موضوع می توان زد گرانی بنزین است. برای اطلاعت بیشتر می توانید مقاله تاثیر گرانی بنزین در بورس را بخوانید

سیاست پولی (Monetary Policy)

سیاست پولی توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود و بر کنترل عرضه پول و نرخ بهره برای تاثیرگذاری بر فعالیت‌های اقتصادی متمرکز است. این کار با اقداماتی مانند تعدیل نرخ بهره، خرید یا فروش اوراق بهادار دولتی و تعیین الزامات سپرده‌گذاری برای بانک‌ها صورت می‌پذیرد. سیاست پولی با هدف کنترل تورم، تثبیت قیمت‌ها و ارتقای رشد اقتصادی اجرا می‌شود.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   نقش انضباط معاملاتی در سودآوری پایدار و موفقیت معاملات

سیاست های پولی

نرخ تورم (Inflation Rate)

نرخ تورم به افزایش مداوم در سطح کلی قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد در طول زمان مشخص (مثلا یک ماه) اشاره دارد. تورم از طریق شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اندازه‌گیری می‌شود و منعکس‌کننده فرسایش قدرت خرید است.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   نحوه کسب درآمد از فارکس | سود در فارکس | درآمد روزانه از فارکس

تورم می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند عرضه بیش از حد پول، افزایش هزینه‌های تولید یا شوک‌های ارزی باشد. هچمچنین تاثیر بسیار مهمی بر مصرف‌کنندگان، مشاغل و مبانی اقتصاد کلان دارد.

نرخ رشد اقتصادی (Economic Growth Rate)

رشد اقتصادی به افزایش کمیت و کیفیت کالاها و خدمات تولید شده در یک اقتصاد در طول زمان اشاره دارد. نرخ رشد از طریق تولید ناخالص داخلی واقعی اندازه‌گیری می‌شود. این شاخص مهم توسط عواملی مانند پیشرفت‌های فناورانه، افزایش بهره‌وری نیروی کار و انباشت سرمایه هدایت می‌شود. نرخ رشد برای افزایش استانداردهای زندگی، کاهش فقر و بهبود رفاه کلی در جامعه بسیار مهم است.

پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با نرخ بهره بانکی ؛ شاخص تولیدات را بخوانید.

نرخ رشد اقتصادی

درآمد ملی (Nationa Income)

درآمد ملی یا درآمد کل کشور به تمام درآمد‌هایی اشاره دارد که به صورت قانونی در یک کشور تولید و کسب می‌شوند. این درآمدها شامل درآمدهای ناشی از مالیات‌ها، بخش خدمات، تجارت خارجی و سایر منابع درآمدی همچون مالیات بر ارزش افزوده و عوارض است. درک دقیق از درآمد ملی به کشورها کمک می‌کند که در برنامه‌ریزی اقتصادی و اجتماعی خود از سیاست‌های موفق استفاده کنند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   درآمد استخراج رمز ارز | انواع استخراج ارز دیجیتال

نرخ بیکاری (Unemployment Rate)

نرخ بیکاری به تعداد افرادی اطلاق می‌شود که فعالانه به دنبال کار هستند؛ اما قادر به یافتن کار نمی‌شوند. این شاخص مهمی از سلامت یک اقتصاد است و استفاده درست از منابع نیروی کار را نشان می‌دهد. نرخ بیکاری می‌تواند اثرات مضری بر افراد و همچنین بر مبانی اقتصاد کلان داشته باشد.

نرخ بیکاری

تاثیر مبانی اقتصاد کلان بر فارکس

یکی از جنبه‌های کلیدی در اقتصاد کلان، بررسی تاثیر آن بر بازار فارکس است. فارکس یک بازار بین‌المللی است که تریدرها یا معامله‌گران در آن به مبادله ارزهای خارجی می‌پردازند.

برای اطلاعات بیشتر در حوزه فارکس به مقاله فارکس چیست مراجعه کنید

در ادامه مطلب، به بررسی راه‌های مختلفی می‌پردازیم که اقتصاد کلان بر بازار فارکس تاثیر می‌گذارد.

1. تولید ناخالص داخلی و نرخ ارز

رشد تولید ناخالص داخلی نقش مهمی در تعیین قدرت و عملکرد ارز آن کشور دارد. هنگامی که تولید ناخالص داخلی یک کشور افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذاران خارجی بیشتری جذب پول آن کشور می‌شوند که به تقاضای بالاتر برای پول آن کشور می‌انجامد. این افزایش تقاضا می‌تواند ارزش آن ارز را در بازار فارکس به شکل قابل توجهی تقویت کند. از سوی دیگر، کاهش تولید ناخالص داخلی، تاثیر منفی بر ارزش پول یک کشور خواهد داشت که در بازار فارکس منعکس می‌شود.

بنابراین تریدرهایی که خواهان خرید یک ارز هستند، باید سطح تولید ناخالص داخلی آن کشور را مورد بررسی قرار دهند.

تولید ناخالص داخلی و نرخ ارز

2. افزایش یا کاهش تورم و نرخ ارز

تورم یکی دیگر از مبانی اقتصاد کلان است که تاثیر مستقیمی بر بازار ارزهای خارجی یا همان فارکس دارد. وقتی تورم یک کشور بالا باشد، قدرت خرید پول آنجا کاهش می‌یابد. این امر به کاهش ارزش پول آن کشور در برابر ارزهای خارجی می‌انجامد. این کاهش ارزش پول، صادرات را ارزان‌تر و واردات را گران‌تر می‌کند؛ امری که می‌تواند به عدم تعادل تراز تجارت در آن کشور منتهی شود.

همچنین سرمایه‌گذاران خارجی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، زیرا احتمال سرمایه‌گذاری افراد در کشوری با تورم بالا کمتر خواهد بود. بنابراین معامله‌گران در هنگام فعالیت در بازار فارکس باید به نرخ تورم یک کشور توجه کامل داشته باشند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   معرفی 7 تا از بدترین اشتباهات رایج تریدر های فارکس

افزایش یا کاهش تورم

3. نرخ بیکاری بالا یا پایین و نرخ ارز

نرخ بیکاری نیز بر بازار فارکس تاثیر می‌گذارد. نرخ‌های پایین‌تر بیکاری نشان‌دهنده اقتصاد سالم‌تر و اعتماد بالاتر مصرف‌کنندگان هستند؛ مسئله‌ای که می‌تواند ارز قوی‌تری را برای آن کشور رقم بزند. از سوی دیگر، نرخ بالای بیکاری منجر به کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان و ضعیف‌تر شدن پول ملی خواهد شد.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   4 مفهوم مهم مقدماتی فارکس

بازار فارکس نیز به تغییرات در ارقام اشتغال حساس است. زیرا نرخ بیکاری بالا می‌تواند سلامت اقتصادی یک کشور را تحت تاثیر قرار دهد. به طور کلی، پول یک کشور تافته جدا بافته نیست و از عوامل اقتصاد کلان تاثیر می‌پذیرد؛ امری که از چشمان تیزبین معامله‌گران موفق دور نمی‌ماند.

نرخ بیکاری

4. سیاست پولی بانک‌های مرکزی و نرخ ارز

سیاست پولی و به‌ویژه تغییرات در نرخ بهره، عامل مهم دیگری از مبانی اقتصاد کلان است که بر بازار فارکس تاثیر بسزایی دارد. بانک‌های مرکزی از نرخ بهره برای کنترل تورم، دوری از رکود و ثبات اقتصاد استفاده می‌کنند. بنابراین وقتی یک بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش می‌دهد، توجه سرمایه‌گذاران خارجی را که به دنبال بازدهی بالاتر هستند، جلب می‌کند.

این امر به افزایش تقاضا برای ارز آن کشور منجر می‌شود که ارزش آن ارز را تقویت خواهد کرد. اما با کاهش نرخ بهره می‌توان انتظار کاهش ارزش پول کشور را داشت. زیرا سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال بازده بالاتر در جاهای دیگر خواهند بود.

ما در یک مقاله به تاثیر سیاست های پولی کشورها بر بازار فارکس به صورت کامل پرداخته ایم.این مقاله را از دست ندید!

سیاست پولی بانک‌های مرکزی و نرخ ارز

5. ثبات سیاسی و تجاری و نرخ ارز

سیاست‌های تجاری و ثبات سیاسی نیز بر بازار فارکس تاثیرگزار هستند. در واقع، سیاست‌های دولت می‌توانند صادرات یک کشور را ارتقا دهند و موانع تجاری را با کاهش روبه‌رو کنند؛ امری که می‌تواند به افزایش تقاضا برای ارز یک کشور منجر شود.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   آموزش انواع جفت ارزهای فارکس | لیست ارز های معاملاتی بازار فارکس

از سوی دیگر، بی‌ثباتی سیاسی، مانند تغییر در رهبری یا تنش‌های ژئوپلیتیکی می‌تواند کاهش ارزش پول را رقم بزند. زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال پناهگاه‌های امن‌تری برای سرمایه خود خواهند بود. بنابراین تریدرها و ارائه‌دهندگان سیگنال معاملاتی در فارکس نباید به وقایع سیاسی بی‌تفاوت باشند.

ثبات سیاسی و تجاری و نرخ ارز

6. اوضاع اقتصاد جهانی و نرخ ارز

رشد اقتصادی جهانی و قیمت کالاها نیز بر بازار فارکس تاثیر می‌گذارد. اگر اقتصاد جهانی در حال رشد باشد، افزایش معامله و تقاضا برای ارزهای مختلف را شاهد خواهیم بود. به طور مشابه، تغییرات در قیمت کالاهایی مانند نفت یا طلا می‌تواند بر ارزش پول کشورهای متکی به این کالاها تاثیر بگذارد.

بنابراین مبانی اقتصاد کلان را هم می‌توان در سطح کشورها و هم در سطح تمام دنیا مورد بررسی قرار داد. امروزه معامله‌گرانی در بازار فارکس موفق‌تر هستند که تمام عوامل فوق را در تحلیل و معاملات خود وارد کنند.

همچنین پیشنهاد میکنیم در رابط این موضوع مقاله تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر اقتصاد جهان را بخوانید

اوضاع اقتصاد جهانی و نرخ ارز

7. سیاست مالی و نرخ ارز

سیاست مالی شامل تصمیمات دولت در مورد مالیات، هزینه و استقراض است. هنگامی که یک دولت سیاست‌های مالی انبساطی مانند کاهش مالیات یا افزایش هزینه‌ها را اجرا کند، رشد اقتصادی را تحریک کرده است و به طور بالقوه پول را تقویت خواهد کرد. برعکس، سیاست‌های مالی انقباضی با مالیات‌های بالاتر یا کاهش هزینه‌های جاری می‌توانند اقتصاد را کند و پول را تضعیف کنند.

سیاست مالی و نرخ ارز

8. تراز تجاری و نرخ ارز

تراز تجاری نیز بر نرخ ارز تاثیر بسزایی دارد. کسری تجاری زمانی اتفاق می‌افتد که یک کشور کالاها و خدمات بیشتری را نسبت به صادرات خود وارد می‌کند. این کار منجر به خروج ارز از کشور می‌شود و می‌تواند فشار نزولی بر ارزش ارز داشته باشد. از سوی دیگر، مازاد تجاری که در آن صادرات بیش از واردات است، منجر به ورود ارز به کشور می‌شود و پول ملی را تقویت می‌کند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   10 مزیت بازار فارکس برای سرمایه گذاری | چرا تجارت در بازار فارکس را انتخاب کنیم؟

تراز تجاری و نرخ ارز

9. موجودی حساب ذخیره ارزی و نرخ ارز

میزان موجودی حساب ذخیره ارزی یک کشور در تعیین ارزش پول ملی بسیار حائز اهمیت است. موجودی حساب ذخیره ارزی به میزان ارزهای خارجی در اختیار یک کشور اشاره دارد و نشان‌دهنده توانایی کشور در پرداخت بدهی‌های خارجی و نیازهای وارداتی است. بنابراین دقت و توجه به موجودی حساب ذخیره ارزی یک کشور در تعیین ارزش پول ملی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

موجودی حساب ذخیره ارزی و نرخ ارز

مبانی اقتصاد کلان و معامله‌گران فارکس

معامله‌گران فارکس مبانی اقتصاد کلان را برای به دست آوردن بینشی در مورد سلامت کلی یک اقتصاد و پیش‌بینی حرکت ارز آن کشور در آینده بررسی می‌کنند. یکی از راه‌های آن‌ها، تحلیل شاخص‌های اقتصادی مانند نرخ تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم و نرخ بیکاری است. با درک این شاخص‌ها می‌توان قدرت یا ضعف یک اقتصاد را سنجید و تصمیمات معاملاتی بهتری را اتخاذ کرد.

مثلا تولید ناخالص داخلی بالاتر نشان‌دهنده یک اقتصاد قوی است که ارزش پول ملی آن کشور را بالا می‌برد. از سوی دیگر، نرخ تورم بالا نشان‌دهنده کاهش ارزش پول است، زیرا قدرت خرید مصرف‌کنندگان را کاهش می‌دهد.

اگر در حوزه فارکس فعالیت میکنید و تازه کار هستید، پیشنهاد میکنیم مقاله نکاتی برای معامله گران تازه کار فارکس را ببنیید.

پیگیری سیاست‌ها و اقدامات بانک مرکزی نیز برای معامله‌گران فارکس بسیار مهم است. چرا که آن‌ها از طریق سیاست‌های پولی خود تاثیر قابل توجهی بر ارز ملی دارند. مثلا اگر بانک مرکزی سیگنال افزایش نرخ بهره را بدهد، سرمایه‌گذاران خارجی را جذب می‌کند و ارزش پول بالا می‌رود. برعکس، کاهش نرخ بهره می‌تواند یک ارز را تضعیف کند. زیرا جذابیت آن را برای سرمایه‌گذاران کاهش می‌دهد.

معامله‌گران فارکس این شاخص‌های اقتصاد کلان را از نزدیک زیر نظر دارند و استراتژی‌های معاملاتی خود را بر اساس آن تنظیم می‌کنند.

مبانی کلان اقتصاد و معامله‌گران فارکس

جمع‌بندی

برای اطلاعات بیشتر در مبانی اقتصاد کلان و تاثیر آن در بازار فارکس می توانید به سایت های dailyfx.com و bpprime.com مراجعه کنید

بررسی مبانی اقتصاد کلان برای معامله‌گران فارکس بسیار ضروری است. زیرا درک جامعی را از چشم‌انداز کلی اقتصاد و پول ملی آن کشور برای آن‌ها فراهم می‌کند. معامله‌گران با تجزیه و تحلیل شاخص‌های اقتصاد کلان و پیگیری سیاست‌های بانک‌های مرکزی می‌توانند تصمیمات دقیق‌تری را در مورد حرکت ارزها اتخاذ کنند. گنجاندن تحلیل اقتصاد کلان در استراتژی‌های معاملاتی می‌تواند شانس موفقیت آن‌ها را در بازار پر نوسان ارزهای خارجی افزایش دهد.

بسیار سپاس گذاریم تا آخر این مقاله با ما همراه بودید، خوشحال می شویم سوالات و نظرات ارزشمندتون را برای ما بنویسید.ترید های پرسودی برای شما آرزومندیم🌹🌹.

3/5 - (2 امتیاز)

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *