اعتیاد به فارکس

ترید کاملا با قمار متفاوت است؛ زیرا به شانس اتکا ندارد. اما کسب درآمد از طریق بازارهای مالی مانند فارکس هم می‌تواند اعتیادآور باشد. دانستن علائم و راه‌های غلبه بر اعتیاد به فارکس به شما کمک می‌کند تا قربانی این وضعیت نشوید.

پیش از شروع به شما پیشنهاد می کنیم سری به مقاله معرفی 7 تا از بدترین اشتباهات رایج تریدر های فارکس بزنید تا با دیگر اشتباهات تریدر ها آشنا شوید.

آیا اعتیاد به فارکس واقعی است؟

بله تمامی فعالیت‌هایی که مردم از آن لذت می‌برند، می‌تواند در یک مقطع به اعتیاد تبدیل شود. این امر معاملات فارکس را هم شامل می‌شود. البته اعتیاد به فارکس مانند مواد مخدر و الکل از نظر جسمی مضر نیست؛ اما اغلب از نظر مالی به فرد ضرر خواهد زد.

اعتیاد به معاملات فارکس معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد فقط روی کسب درآمد بیشتر تمرکز می‌کند. کلید اجتناب از اعتیاد به معاملات فارکس، درک چیستی آن و دانستن علائم هشداردهنده وقوع آن است.

در همین رابطه اعتیاد به معاملات فارکس ، ما مقاله ای با عنوان معاملات بیش از حد یا overtrade | معاملات فارکس چیست؟ نوشته ایم.

اعتیاد به فارکس چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟
اعتیاد به فارکس چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

 

چرا فارکس اعتیادآور است؟

وقتی از یک معامله پول در می‌آورید، با تجربه هجوم آدرنالین روبرو خواهید شد. برد در معامله، اندورفین مغز شما را اشباع می‌کند و احساس لذت بالایی را به شما منتقل خواهد کرد. واکنش اندورفین، یک فرآیند ارادی نیست که آن را به صورت تاکتیکی و آگاهانه انجام دهید؛ بلکه تنها پس از انجام یک معامله موفق و لذت‌بخش ترشح می‌شود.

پس اگر به نقطه‌ای رسیده‌اید که برای هیجان معامله می‌کنید، ممکن است دچار اعتیاد به فارکس شده باشید. ضمنا این واقعیت را هم در نظر بگیرید که فارکس یک بازار 24 ساعته است. پس در هر زمانی از شبانه‌روز در دسترس شما قرار دارد.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   روانشناسی کنترل هیجان در معاملات در 5 دقیقه

معامله می‌تواند بسیار اعتیادآور باشد، حتی زمانی که افراد پول زیادی را از دست می‌دهند. زیرا این کار یک ماهیت وسواس گونه دارد. شما برای رسیدن به همان اوج لذتی که در اولین معامله خود تجربه کردید، هرروز به دوز بیشتر و بیشتری نیاز خواهید داشت. اعتیاد زمانی اتفاق می‌افتد که شروع به انجام معاملات بزرگ و بزرگ‌تر می‌کنید تا همان آدرنالین اولیه را احساس کنید.

چرا فارکس اعتیادآور است؟

علائم اعتیاد به فارکس و نحوه تشخیص آن‌ها

اعتیاد به معاملات فارکس یک موضوع جدی است که بسیاری از فعالان بازار ارزهای خارجی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فارکس می‌تواند یک بازار پرسود باشد، اما در عین حال می‌تواند به یک رفتار اعتیادآور هم تبدیل شود؛ امری که پریشانی مالی و عاطفی را در پی خواهد داشت. شناخت علائم اعتیاد به فارکس و نحوه تشخیص آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

1. اشتغال دائمی فکری به فارکس

یکی از نشانه‌های کلیدی اعتیاد به معاملات فارکس، فکر کردن بیش از حد به آن است. افرادی که به معاملات فارکس معتاد هستند، دائما به آن فکر می‌کنند. همچنین اکثر اوقات مشغول به مطالعه بازار و تجزیه و تحلیل نمودارها هستند. البته این کار تا حدی برای شناخت بازار پیچیده فارکس، طبیعی و حتی لازم است. اما اگر مسئولیت‌های شخصی و حرفه‌ای خود را نادیده می‌گیرید، اعتیاد شما به معاملات را نشان می‌دهد.

علائم اعتیاد به فارکس و نحوه تشخیص آن‌ها

2. خواست مداوم برای افزایش حجم معاملات

یکی دیگر از نشانه‌های اعتیاد به فارکس نیاز به افزایش مقدار پول فقط برای ارضا شدن احساسی است. وقتی افراد به فارکس معتادتر می‌شوند، ممکن است ریسک‌های بزرگ‌تری انجام دهند. معاملات بزرگ‌تر نیز کم‌کم سطح هیجان لازم را به فرد القا نمی‌کنند. این الگوی رفتاری اغلب پیامدهای زیانباری دارد که گاهی منجر به زیان‌های مالی قابل توجه می‌شود.

برای کنترل ریسک می توانید به مقاله روانشناسی مدیریت ریسک سری بزنید.

3. عدم توانایی در ترک معاملات

افراد معتاد به فارکس معمولا هنگامی که قادر به انجام معامله نیستند یا باید به استراحت پس از معاملات بپردازند، دچار اضطراب، تحریک‌پذیری و بی‌قراری می‌شوند. بنابراین ممکن است دائما به بررسی به‌روزرسانی‌های بازار بپردازند یا تا زمانی که بتوانند معاملات را از سر بگیرند، احساس ناراحتی کنند.

 عدم توانایی در ترک معاملات

4. نادیده گرفتن روابط شخصی

افرادی که به فارکس اعتیاد دارند، ممکن است از دوستان و اعضای خانواده خود دوری کنند یا در صورت انتقاد از رفتار افراطی خود حالت تدافعی بگیرند. آن‌ها معمولا انجام فعالیت‌های معاملاتی در فارکس را بر گذراندن وقت با عزیزان خود در اولویت قرار می‌دهند. پس تیرگی در روابط خانوادگی را می‌توان از نتایج مستقیم اعتیاد به فارکس دانست.

در همین رابطه به شما پیشنهاد می کنیم سری به مقاله چرا هنگام معاملات باید تمرکز داشت؟ بزنید.

5. سرمایه‌گذاری افراطی در فارکس

سرمایه‌گذاری افراطی در فارکس اغلب به مشکلات مالی ختم خواهد شد. افراد ممکن است به امید کسب سود سریع، تمام پول خود را در فارکس سرمایه‌گذاری کنند. سپس پول قرض می‌کنند یا برای جبران ضررهای مالی خود به استراتژی‌های پرخطر متوسل می‌شوند. اما غافل از اینکه چنین رفتارهایی فقط مشکلات مالی آن‌ها را تشدید خواهد کرد

سرمایه‌گذاری افراطی در فارکس

6. بروز مشکلات در سلامت جسم

استرس و عوارض عاطفی ناشی از نظارت مداوم بر بازار فارکس و مقابله با ضررهای مالی، نهایتا به صورت علائم فیزیکی مانند سردرد، بی‌خوابی و خستگی ظاهر می‌شوند. همچنین افراد معتاد معمولا رفتارهای مربوط به سلامت جسمانی خود مانند مسواک زدن را نادیده می‌گیرند.

7. جبران ضرر با معاملات بیشتر

وقتی معامله‌گران پول زیادی را از دست می‌دهند، معمولا با ریسک‌های بیشتر درصدد جبران برمی‌آیند. اما متاسفانه این حرکتی است که برای اکثر مردم پایان بدی به همراه دارد. زیرا اغلب تلاش آن‌ها احساسی است و پول بیشتری را برای بازگرداندن ضرر خود از دست می‌دهند. البته این مورد همیشه دال بر اعتیاد نیست، بلکه ممکن است فرد فقط خواهان جبران ضرر مالی خود باشد.

شناخت علائم اعتیاد به فارکس برای ارائه پشتیبانی و مداخله مناسب ضرورت دارد. اگر مشکوک هستید که شخصی به فارکس معتاد شده است، فقط با همدلی و درک موقعیت به او نزدیک شوید. سپس مشکل او را به وی گوشزد کنید و منابعی مانند مشاوره یا گروه‌های حمایتی را به او معرفی کنید.

Gif Broker Amarkets - GoogleForex

نحوه جلوگیری از اعتیاد به فارکس

خوشبختانه نحوه جلوگیری از اعتیاد به فارکس ساده است و راه‌های زیادی برای آن وجود دارد. تعیین اهداف واقع‌بینانه، ایجاد یک برنامه معاملاتی، پایبندی به یک روال منظم و تنوع بخشیدن به سرمایه‌گذاری در این باره بسیار راهگشا است. همچنین جستجوی حمایت، استراحت، نظارت بر احساسات و استرس و حفظ تعادل بین کار و زندگی همگی راه‌های موثری برای جلوگیری از اعتیاد به معاملات فارکس هستند.

1. تعیین اهداف واقع‌بینانه و قابل دستیابی

تعیین اهداف مشخص از نظر مقدار پولی که باید سرمایه‌گذاری شود و بازده مطلوب، به حفظ نظم و انضباط شما کمک می‌کند. معامله‌گران حرفه‌ای با این کار تشخیص می‌دهند که چه زمانی باید دست از معامله بکشند. آن‌ها با غرق شدن بدون برنامه و هدف در معاملات، تمرکز خود را بر سایر جنبه‌های مهم زندگی از دست نمی‌دهند.

تعیین اهداف واقع‌بینانه و قابل دستیابی

2. ایجاد یک برنامه معاملاتی

یک برنامه معاملاتی با ساختار مناسب باید استراتژی معامله‌گر، تحمل ریسک و قوانین مدیریت سرمایه را مشخص کند. با پایبندی به این طرح، از تصمیمات در لحظه اجتناب کنید و دست به معاملات بیش از حد و رفتارهای اعتیادآمیز نزنید.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   راهنمای 0 تا 100 ورود به فارکس برای مبتدیان + حداقل سرمایه

3. ایجاد یک روال منظم

روش سوم در نحوه جلوگیری از اعتیاد به فارکس داشتن یک روال کاری منظم است. تنظیم زمان‌های مشخص برای انجام معاملات و تا حد امکان پایبند ماندن به آن، برای طبیعی ماندن فعالیت‌های شما لازم است. با این کار، دیگر برای مدت طولانی در بازار نمی‌مانید و پتانسیل اعتیاد خود را کاهش خواهید داد.

در همین رابطه، برای اطلاعات بیشتر در نظم معاملاتی می توانید به مقاله نقش انضباط معاملاتی در سودآوری پایدار و موفقیت معاملات مراجعه کنید.

4. تنوع بخشیدن به سرمایه‌گذاری

می‌توانید به جای تمرکز صرف بر معاملات فارکس، به سایر طبقات دارایی مانند ارزهای دیجیتال هم فکر کنید. این تنوع‌بخشی به سبد سرمایه شما موجب کاهش ریسک خواهد شد. همچنین احتمال تمرکز بیش از حد در معاملات فارکس و تسلیم شدن در برابر اعتیاد را از بین می‌برد.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   چطور یک سبد سهام متنوع در بازار فارکس داشته باشیم؟

5. گرفتن کمک از دیگران

پیوستن به انجمن‌های آنلاین یا گروه‌های معامله‌گران، فرصتی برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و یادگیری از دیگران است. علاوه بر این، اعتماد به دوستان یا اعضای خانواده باعث مسئولیت‌پذیری می‌شود و به حفظ دیدگاه سالم نسبت به ترید می‌انجامد.

گرفتن کمک از دیگران

6. استراحت

استراحت و دوری مقطعی از معاملات در نحوه جلوگیری از اعتیاد به فارکس بسیار مهم است. در این مدت، خودتان را با فعالیت‌های جایگزین مانند ورزش یا مطالعه سرگرم کنید. معامله‌گران حرفه‌ای با این کار به مغز خود استراحت می‌دهند تا در هنگام بازگشت به معاملات، دوباره شارژ شوند.

7. نظارت بر احساسات و سطح استرس

معاملات فارکس می‌تواند به احساسات شدیدی مانند ترس، طمع و اضطراب در معامله‌گران دامن بزند. شناخت این احساسات و اجرای تکنیک‌های کاهش استرس، مانند مدیتیشن به فرد کمک می‌کند تا تصمیمات منطقی بگیرند. ضمنا خطر رفتارهای بیمارگونه و اعتیادآور را کاهش دهد.

همچنین به شما پیشنهاد می کنیم سری به پادکست چگونه در معاملات ضرر نکنیم بزنید.

8. حفظ تعادل بین کار و زندگی

اختصاص زمان بیش از حد به معاملات فارکس مساوی با نادیده گرفتن روابط شخصی، تعهدات کاری و رفاه فیزیکی است. بنابراین با اولویت‌بندی صحیح بین حوزه‌های زندگی و کار، به رویکردی جامع و متعادل برسید و احتمال اعتیاد خود را کاهش دهید.

حفظ تعادل بین کار و زندگی

نحوه ترک اعتیاد به فارکس

اعتیاد به معاملات فارکس یک مشکل رایج در بین معامله‌گران است. معامله در فارکس می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز و سودآور باشد. با این حال، اعتیادآور نیز هست و بعضا مشکلاتی مانند از دست دادن پول، نادیده گرفتن سایر مسئولیت‌ها و حتی مسائل مربوط به سلامت روان را در پی دارد. اگر با اعتیاد به معاملات فارکس دست‌وپنجه نرم می‌کنید، انجام نکات زیر برای خلاصی از آن راهگشا خواهد بود.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   بررسی و ثبت نام بروکر آلپاری

1. پذیرفتن مشکل

اولین قدم در نحوه ترک اعتیاد به فارکس اذعان به وجود مشکل است؛ یعنی پذیرفتن اینکه شما با مشکلی روبرو هستید. اگر دائما معاملات خود را بررسی می‌کنید، روی نمودارها وسواس دارید و از سایر مسئولیت‌های خود غفلت می‌ورزید، احتمالا اعتیاد به معامله در شما ریشه دوانده است. پس همیشه با خودتان صادق باشید و بپذیرید که به تغییر نیاز دارید.

2. تعیین محدودیت

هنگامی که مشکل خود را پذیرفتید، قدم بعدی تعیین محدودیت است. این کار به معنای تعریف حد نصاب در میزان وقت و پولی است که برای معاملات فارکس خرج می‌کنید. محدود کردن زمان در انجام معاملات به شما کمک می‌کند تا به سایر جنبه‌های مهم زندگی مانند خانواده، تفریح و معاشرت هم بپردازید.

تعیین محدودیت

3. یافتن سرگرمی

یافتن سرگرمی می‌تواند ذهن شما را از معاملات فارکس دور کند. سرگرمی‌های جدیدی پیدا کنید که از آن‌ها لذت می‌برید. این کار به شما کمک می‌کند تا علایق خود را دوباره کشف کنید و به رهایی از چرخه اعتیاد به فارکس وارد شوید.

4. کمک حرفه‌ای

کسانی که با اعتیاد به معاملات فارکس درگیر هستند، نباید کمک حرفه‌ای را دست کم بگیرند. یک درمانگر یا مشاور خبره به شما کمک می‌کند تا دلایل اصلی اعتیاد خود را شناسایی کنید و استراتژی‌هایی را برای غلبه بر آن‌ها ایجاد کنید. آن‌ها همچنین در حین کار با چالش‌های اعتیاد، پشتیبانی و راهنمایی لازم را به شما ارائه می‌دهند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   آموزش ثبت نام بروکر STP Trading​ با بررسی کامل

5. گروه پشتیبانی

پیوستن به یک گروه پشتیبانی نیز برای غلبه بر اعتیاد به معاملات فارکس مفید است. گروه‌های حمایتی زیادی به صورت آنلاین و حضوری وجود دارند که حمایت و تشویق لازم را برای غلبه بر اعتیاد به شما ارائه می‌دهند. این گروه‌ها همچنین نکات و راهکارهایی را برای مدیریت اعتیاد به فارکس به شما ارائه می‌دهند.

گروه پشتیبانی

6. استراحت مطلق!

کناره‌گیری مقطعی از معاملات فارکس برای غلبه بر اعتیاد، واقعا موثر است. این کار به معنای استراحت از معاملات برای یک دوره زمانی مشخص، مانند یک هفته یا حتی یک ماه است. در این مدت، می‌توانید روی جنبه‌های دیگر کار و زندگی خود تمرکز کنید و فرصتی برای شارژ مجدد به دست آورید.

7. عادات سالم

هیچ چیز مانند عادات سالم نمی‌تواند به شما در غلبه بر اعتیاد به معاملات فارکس کمک کند. این کار به معنای داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و خواب کافی است. این عادت‌ها هستند که شما را از نظر جسمی و روحی ارتقا می‌دهند و مدیریت اعتیاد را آسان‌تر می‌کنند.

جمع‌بندی

برای اطلاعات و منابع بیشتر در رابطه با اعتیاد فارکس می توانید به وبسایت های forexboat.com و forex.academy مراجعه کنید.

موضوع اعتیاد به فارکس کاملا جدی است و می‌تواند عواقب مخربی بر وضعیت مالی، عاطفی و روانی افراد داشته باشد. پس بسیار مهم است که خطرات کار را بشناسید و در صورت مشاهده رفتار اعتیادآور در معاملات فارکس، به‌سرعت در رفتار خود تجدید نظر کنید. با انجام اقدامات پیشگیرانه و درمانی می‌توان از اعتیاد به معامله در فارکس رها شد و کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورد.

ممنون که تا آخر مقاله با ما همراه بودید، امیدوارم این مقاله برایتان سودمند باشد. خوشحال میشیم سوالات و نظرات ارزشمندتون رو برای ما بنویسید، امیدواریم ترید پرسودی داشته باشید🌹🌹

به این نوشته امتیاز دهید

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *