چطور یک سبد سهام متنوع در بازار فارکس داشته باشیم؟

تنوع سبد سهام فارکس برای کاهش ریسک و به حداکثر رساندن بازده بالقوه استفاده می‌شود. با سرمایه‌گذاری در انواع جفت ارزها می‌توان وابستگی به یک ارز واحد را کاهش داد. بنابراین تاثیر هرگونه رویداد نامطلوب بر سبد کلی شما به حداقل می‌رسد.

این تنوع سبد سهام فارکس به شما امکان می‌دهد از فرصت‌های مختلف بازار نهایت استفاده را ببرید. زیرا عملکرد ارزهای مختلف بر اساس عوامل اقتصادی، متفاوت خواهد بود. سرمایه‌گذاری همزمان در جفت ارزهای اصلی، فرعی و غیرمعمول فارکس می‌تواند ثبات، نقدینگی بالاتر و پتانسیل سود بیشتر را فراهم کند.

پیش از شروع، اگر شما تریدر هستید و به دنبال بروکری هستید که بتوانید معاملات ریالی را انجام دهید، به صفحه برورکر آمارکتس مراجعه کنید.

سبد سهام متنوع چیست؟

سبد سهام یا پرتفولیوی متنوع به یک استراتژی سرمایه‌گذاری اشاره دارد که شامل توزیع پول در طبقات مختلف است. این اقدام با هدف به حداقل رساندن ریسک و به حداکثر رساندن سود احتمالی صورت می‌گیرد. در اصل، این کار به معنای همان ضرب‌المثل معروف است که “همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید”.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران با تنوع بخشیدن به سبد سهام خود می‌توانند ریسک مدیریت کنند. آن‌ها این کار را با کاهش خرید از یک دارایی خاص و در عوض توزیع آن در طیفی از دارایی‌های مختلف انجام می‌دهند. این دارایی‌ها می‌توانند شامل سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات، کالاها و انواع دیگر سرمایه‌گذاری باشد.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   تاثیر بازار سهام بر بازار فارکس

از سوی دیگر، تنوع سبد سهام فارکس به معنای پرهیز از خرید یک ارز و توجه به سایر ارزها با مشتریان کمتر است. مثلا یک سبد فارکس که فقط شامل دلار و یورو باشد، نمی‌تواند عنوان متنوع را یدک بکشد. سبدی متنوع است که ارزهای مختلفی مانند رند آفریقای جنوبی، پوند انگلیس، ریال سعودی و غیره را هم در بر بگیرد.

سبد سهام متنوع چیست؟

سبد سهام متنوع فارکس چه مزایایی دارد؟

برخی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری مانند سهام یا اوراق قرضه، فرصت‌های محدودتری برای تنوع سبد ارائه می‌دهند. اما در بازار فارکس، طیف گسترده‌تری از گزینه‌های سرمایه‌گذاری فراهم است.

سرمایه‌گذاران فارکس می‌توانند در جفت ارزهای مختلف مانند ارزهای اصلی، فرعی و غیرمعمول سرمایه‌گذاری کنند. همچنین از استراتژی‌های مختلفی مانند معاملات یا تکنیک‌های پوشش ریسک بهره ببرند. ساخت یک سبد متنوع در دنیای فارکس می‌تواند مزایای مختلفی به همراه داشته باشد.

همچنین ما در یک مقاله به تاثیر بازار سهام در فارکس پرداخته ایم ، پیشنهاد میکنیم این مقاله را بخوانید

سبد سهام متنوع فارکس چه مزایایی دارد؟

1- دوری از خطرات یک ارز

یک پرتفوی متنوع تضمین می‌کند که سرمایه‌گذار بیش از حد روی هیچ ارز خاصی سرمایه‌گذاری نکند. با گسترش سرمایه‌گذاری در ارزهای کشورهای مختلف می‌توان تاثیر رویدادهای اقتصادی یا سیاسی هر واحد پول یا منطقه را بر عملکرد کلی سبد سهام کاهش داد.

دوری از خطرات یک ارز

2- سودآوری

سبدی متنوع در فارکس فرصت‌هایی را برای سودآوری، بدون توجه به شرایط بازار فراهم می‌کند. ارزهای کشورهای مختلف در بازار فارکس عملکرد متفاوتی دارند. سرمایه‌گذار با تخصیص پول به خرید انواع ارزها، شانس خود را برای بهره‌مندی از حرکات ارزی مطلوب و فرصت‌های آربیتراژ افزایش می‌دهد.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   نقش انضباط معاملاتی در سودآوری پایدار و موفقیت معاملات

سودآوری

3- مدیریت ریسک

سبد متنوع در فارکس امکان مدیریت ریسک بهتر را فراهم می‌کند. بازار فارکس به طور مشهوری بی‌ثبات است و داشتن یک سبد متنوع می‌تواند به کاهش بخشی از این ریسک بیانجامد. بنابراین اگر یک ارز در سبد دارایی شما رکود قابل توجهی داشته باشد، زیان را می‌توان با سود در سایر ارزها جبران کرد. این تنوع می‌تواند به بهبود عملکرد کلی پرتفوی و کاهش احتمال زیان‌های بزرگ منجر شود.

برای اطلاعات بیشتر در مدیریت ریسک پیشنهاد میکنیم پادکست مدیریت ریسک را گوش دهید

4- بهره از چرخه‌های اقتصادی

یک سبد سهام متنوع فارکس در معرض انواع مختلف چرخه‌های اقتصادی قرار می‌گیرد. ارزهای مختلف تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند نرخ بهره، تورم و ثبات سیاسی قرار دارند. با سرمایه‌گذاری در ارزهای کشورهای مختلف می‌توان از رشد و عملکرد اقتصادهای گوناگون بهره‌مند شد. ایجاد بازدهی ثابت، حتی در دوره‌های عدم اطمینان اقتصادی و رکود، فقط با این روش امکان‌پذیر است.

بهره از چرخه‌های اقتصادی

5- انعطاف‌پذیری

سبدی متنوع در فارکس امکان انعطاف‌پذیری و سازگاری بیشتر را فراهم می‌سازد. با تغییر شرایط بازار و به وجود آمدن فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید، افراد دارای پرتفوی متنوع می‌توانند به‌سرعت از این فرصت‌ها استفاده کنند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   چگونه به ترس از ترید و معاملات فارکس غلبه کنیم؟

آن‌ها توانایی تخصیص مجدد سرمایه را برای بهره‌گیری از روندهای نوظهور یا تعدیل ریسک خود بر اساس شرایط متغیر بازار دارند.

انعطاف پذیری

ریسک سیستماتیک و غیرسیستماتیک در فارکس

ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک دو عنصر مهمی هستند که معامله‌گران فارکس باید در نظر بگیرند. همچنین دو مفهوم مهم برای درک سبد سهام و تاثیرگزاری آن هستند. ریسک سیستماتیک به خطرات کلی و ذاتی بازار فارکس مربوط می‌شود. در حالی که ریسک غیرسیستماتیک مختص ارزها یا بازارها است. درک تفاوت و نحوه مدیریت این ریسک‌ها برای معامله موفق در فارکس بسیار اهمیت دارد.

پیشنهاد میکنیم سری به مقاله سرمایه ریسک پذیر چیست؟ بزنید

ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک

ریسک سیستماتیک

این مورد به ریسک‌هایی اطلاق می‌شود که در محیط کلی اقتصادی و ژئوپلیتیکی ذاتی هستند و همه ارزها و بازارها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. ریسک سیستماتیک خارج از کنترل معامله‌گران فردی و نهاد است. این ریسک عواملی مانند نوسانات نرخ بهره، بی‌ثباتی سیاسی، بلایای طبیعی و تغییرات در شرایط اقتصاد جهانی را شامل می‌شود. چنین ریسک‌هایی را نمی‌توان از طریق سبد سهام متنوع فارکس حذف کرد، بنابراین تاثیر قابل توجهی بر کل بازارهای فارکس دارند.

به عنوان مثال  جنگ روسیه و اوکراین و تاثیر آن در بازار فارکس و اقتصاد جهان را می توان  مثال زد

ریسک سیستماتیک

ریسک غیرسیستماتیک

ریسک غیرسیستماتیک مختص واحد پول یا جفت ارز است و می‌توان آن را تا حدی با تنوع‌سازی سبد، مدیریت کرد. نمونه‌هایی از ریسک غیرسیستماتیک شامل تغییر در سیاست‌های دولت، تغییرات ناگهانی در عرضه و تقاضا و اخبار غیرمنتظره شرکت‌ها یا گزارش‌های اقتصادی است.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   آموزش انواع جفت ارزها | لیست ارز های معاملاتی بازار فارکس

معامله‌گران می‌توانند ریسک غیرسیستماتیک را با تنوع بخشیدن به پرتفوی خود و گسترش سرمایه‌گذاری در جفت ارزهای مختلف کاهش دهند. البته درست است که ریسک غیرسیستماتیک را می‌توان مدیریت کرد، اما نمی‌توان آن را به طور کامل حذف کرد.

ریسک غیر سیستماتیک

راه‌های ساخت سبد سهام متنوع فارکس

بازار فارکس فرصت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا از نوسانات جفت ارزها سود ببرند. با این حال، مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، تنوع بخشیدن به سبد سهام برای مدیریت ریسک‌ها و افزایش بازده توصیه می‌شود. در اینجا به هفت راه مختلف برای ساختن یک سبد سهام متنوع فارکس اشاره خواهیم کرد.

1- جفت ارزهای مختلف

اولین راه برای تنوع بخشیدن به سبد فارکس از طریق معامله چندین جفت ارز مختلف است. ارزها تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند شاخص‌های اقتصادی و رویدادهای ژئوپلیتیکی قرار دارند. بنابراین جفت ارزهای مختلف، فرصت‌های منحصر به فردی را ارائه می‌دهند. با معامله ترکیبی از جفت ارزهای اصلی، فرعی و غیرمعمول می‌توان ریسک را کاهش داد و از حرکات متنوع بازار بهره برد.

برای اطلاعات بیشتر از جفت ارز ها میتوانید مقاله همبستگی جفت ارز ها را بخوانید

جفت ارز های مختلف

2- تایم فریم‌های مختلف

راه دیگر برای تنوع بخشیدن به سبد فارکس، معامله در تایم فریم‌ها یا بازه‌های زمانی گوناگون است. بازار فارکس 24 ساعته باز است و به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که از بین تایم فریم‌های متفاوت مانند معاملات کوتا‌ه‌مدت روزانه یا معاملات نوسانی بلندمدت انتخاب کنند.

اگر نمی دانید چگونه از تایم فریم استفاده کنید، پیشنهاد می کنم مقاله بهترین تایم فریم در فارکس  را بخوانید

با ترکیب معاملات کوتاه و بلند می‌توان از شرایط مختلف بازار سود کسب کرد و قرار گرفتن در معرض نوسانات ناگهانی بازار را کاهش داد.

تایم فریم‌های مختلف

3- استراتژی‌های معاملاتی مختلف

گنجاندن استراتژی‌های معاملاتی مختلف، یکی دیگر از راه‌های موثر برای دستیابی به یک سبد سهام متنوع فارکس است. معامله‌گران می‌توانند از تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی یا ترکیبی از هردو برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی استفاده کنند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   معرفی و آموزش بهترین استراتژی های اسکالپینگ

علاوه بر این، اجرای استراتژی‌هایی مانند دنبال کردن روند، روند معکوس یا معاملات دامنه‌دار می‌تواند سبد شما را متنوع‌تر سازد. زیرا هر استراتژی با توجه به شرایط بازار، عملکرد متفاوتی خواهد داشت.

استراتژی‌های معاملاتی مختلف

4- دارایی‌های همبسته و غیر همبسته

سرمایه‌گذاری در دارایی‌های همبسته و غیر همبسته روش مهم دیگری برای تنوع بخشیدن به سبد فارکس محسوب می‌شود. همبستگی به نحوه حرکت دو یا چند دارایی نسبت به یکدیگر اشاره دارد. با گنجاندن جفت ارزهای با همبستگی پایین در سبد سهام مانند جفت کردن یک ارز اصلی با یک ارز کالایی یا یک ارز بازارهای نوظهور می‌توان تاثیر تحرکات ناگهانی بازار را بر پرتفوی خود به حداقل رساند.

دارایی‌های همبسته و غیر همبسته

5- بازارهای مختلف

با سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دیگر می‌توان تنوع را به فراتر از معاملات فارکس هم گسترش داد. سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام، اوراق قرضه، کالاها یا حتی ارزهای دیجیتال را به سبد خود اضافه کنند. این کلاس‌های دارایی اضافی، تنوع بیشتری را ایجاد می‌کنند. زیرا تمایل دارند در شرایط مختلف بازار، عملکرد متفاوتی داشته باشند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   معرفی بهترین استراتژی فارکس برای طلا و بازار طلا و معاملات گلد

بازارهای مختلف

6- تنوع جغرافیایی

علاوه بر تنوع طبقه دارایی، تنوع جغرافیایی نیز در ساخت یک سبد سهام متنوع فارکس بسیار مهم است. معامله‌گران فارکس معمولا سبد خود را با گنجاندن جفت ارزهایی از مناطق گوناگون و دور از هم مانند دلار آمریکا، یورو اتحادیه اروپا، ین ژاپن و ارزهای بازارهای نوظهور مانند آفریقای جنوبی و هند گسترش می‌دهند. این امر به گسترش مواجهه با اقتصادهای مختلف کمک می‌کند و ریسک مربوط به عملکرد اقتصادی یک کشور را کاهش خواهد داد.

پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین زمان برای ورود به بازار فارکس را بخوانید.

تنوع جغرافیایی

7- پلتفرم‌های معاملاتی متنوع

استفاده از پلتفرم‌های معاملاتی متنوع و انواع حساب‌ها، راه دیگری برای تنوع بخشیدن به سبد فارکس خواهد بود. معامله‌گران با استفاده از کارگزاران یا پلتفرم‌های متعدد می‌توانند به طیف گسترده‌تری از ارائه‌دهندگان نقدینگی مختلف دسترسی داشت. با این کار می‌توان معاملات را با قیمت‌ها و کارمزدهای رقابتی‌تر انجام داد و ریسک مشکلات پلتفرم یا کارگزاری را به حداقل رساند.

یکی از بهترین و قوی ترین پلتفرم های فارکس، متاتریدر است که شما می توانید در تمامی نسخه ها به صورت رایگان دانلود کنید، برای دانلود، به صفحه دانلود متاتریدر 4 و 5 مراجعه کنید

در نظر گرفتن انواع حساب‌های گوناگون مانند حساب‌های استاندارد، مینی یا خرد نیز می‌تواند انعطاف‌پذیری در حجم معاملات و مدیریت ریسک را در پی داشته باشد.

پلتفرم های فارکس

اشتباهات رایج در تنوع بخشیدن به سبد فارکس

بسیاری از معامله‌گران هنگام تلاش برای تنوع بخشیدن به پرتفوی خود، اشتباهات رایجی را مرتکب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین اشتباهات در سبد سهام متنوع فارکس، عدم تخصیص صحیح دارایی‌ها است. معامله‌گران اغلب در یک بازار واحد و نزدیک به هم سرمایه‌گذاری می‌کنند و از توزیع پول خود در مناطق مختلف، غفلت می‌ورزند. این عدم تنوع، پرتفوی آن‌ها را در برابر نوسانات یک منطقه پولی واحد آسیب‌پذیر می‌کند.

یکی دیگر از اشتباهات رایج، برآورد بیش از حد همبستگی بین ارزها است. معامله‌گران اغلب تصور می‌کنند که اگر دو ارز از کشورهای مختلف باشند، همبستگی پایینی دارند. بنابراین، سرمایه‌گذاری در هردو ارز منجر به تنوع‌بخشی سبد سهام می‌شود. اما همیشه هم به این صورت نیست.

همچنین به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم مقاله 7 تا از بدترین اشتباهات رایج تریدر ها را ببینید.

عوامل اقتصادی، رویدادهای ژئوپلیتیکی و سایر مسائل می‌توانند همبستگی قوی بین ارزهای به‌ظاهر نامرتبط ایجاد کنند. پس معامله‌گران باید همبستگی بین جفت ارزها را به طور کامل تحت بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهند. با اجتناب از این اشتباهات رایج، معامله‌گران می‌توانند سبدهای فارکس خود را متنوع کنند. همچنین شانس خود را برای دستیابی به موفقیت بلندمدت در بازار افزایش دهند.

اشتباهات تریدر ها

جمع‌بندی

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر در سبد سهام متنوع در بازار فارکس به سایت های dailyfx.com و forex.academy مراجعه کنید.

تنوع در مدیریت ریسک و به حداکثر رساندن بازده در معاملات فارکس بسیار حیاتی است. سرمایه‌گذاران با ایجاد تنوع از طریق جفت ارزهای مختلف مانند تایم فریم‌های زمانی، استراتژی‌ها، دارایی‌ها، مکان‌های جغرافیایی، پلتفرم‌های معاملاتی و انواع حساب‌ها و بروکرها می‌توانند یک سبد فارکس کاملا متعادل ایجاد کنند.

به یاد داشته باشید که سبد سهام متنوع فارکس به‌تنهایی نمی‌تواند سود را تضمین کند یا محافظت در برابر ضرر باشد. مدیریت ریسک مناسب، تحقیقات کامل و تحلیل مستمر به همان اندازه سبد متنوع فارکس در موفقیت معامله‌گر مهم هستند.

به این نوشته امتیاز دهید

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *