بروکر STP یا بروکر ENC

معامله‌گران باید شناخت خوبی از مفاهیم اساسی فارکس داشته باشند که از کارگزاران و انواع فرعی آن‌ها شروع می‌شود. بروکر STP و بروکر ECN دو نوع اصلی کارگزاران فارکس هستند. کارگزاران ECN سرعت و شفافیت بیشتری دارند؛ اما کارمزد بالاتری طلب می‌کنند. کارگزاران STP سرعت و شفافیت را به بهای قیمت‌گذاری مطلوب‌تر کاهش می‌دهند. اما تفاوت بروکر STP با بروکر ECN به همین جا ختم نمی‌شود.

بروکر STP چیست؟

بروکرهای STP نوعی از کارگزاران پردازش مستقیم (NDD) هستند. این کارگزاران به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا بدون استفاده از میزهای معاملاتی یا دخالت مستقیم آن‌ها، در معاملات بازار فارکس شرکت کنند. کارگزاران STP به معامله‌گران امکان دسترسی به بازار فارکس با کمترین میزان اسپرد را می‌دهند. آن‌ها این کار را با جمع‌آوری قیمت‌ها از مکان‌های مختلف و ارائه بهترین معامله امکان‌پذیر می‌سازند.

بروکرهای STP تقریبا مشابه بروکرهای ECN هستند؛ اما تفاوت‌های مهمی هم با آن‌ها دارند. یک تفاوت بزرگ آن‌ها به روش انجام معاملات برمی‌گردد. کارگزاران ECN شما را مستقیما به یک بازار بزرگ متصل می‌کنند. اما کارگزاران STP ممکن است شرکای مشخصی از میان واسطه ها، سایر بروکرها یا سایر کارگزاران STP داشته باشند. بنابراین معاملات شما از طریق کانال‌های مختلف و با سرعت‌های متفاوت انجام می‌شوند.

دیگر تفاوت بروکر STP با بروکر ECN در روش کسب درآمد این کارگزاران نهفته است. بروکرهای ECN معمولا برای انجام هر معامله، کمیسیون دریافت می‌کنند. اما بروکرهای STP از طریق اسپرد کسب درآمد می‌کنند که تفاوت بین قیمت خرید و فروش یک ارز است. بنابراین، اگر از بروکر STP برای انجام معاملات متعدد استفاده کنید، در مقایسه با کارگزار ECN برای شما ارزان‌تر خواهد بود.

 ما یک بروکر STP به شما معرفی می کنیم . برای ثبت نام و اطلاعات بیشتر در این بروکر می توانید به صفحه آموزش ثبت نام STP Trading مراجعه کنید.

توضیحی درباره بروکر stp

بروکر ECN چیست؟

بروکر ECN مشتریان فارکس را با استفاده از شبکه‌های ارتباط الکترونیکی قدرتمند به بازار معاملات فارکس متصل می‌کند. آن‌ها با امکانات بهتر خود، قادر به ایجاد پلتفرم‌هایی با دسترسی بلادرنگ به پایگاه‌های داده فارکس هستند و قیمت‌های بازار را در هر لحظه جمع‌آوری می‌کنند. بنابراین اسپردهای بسیار محدودی ارائه می‌دهند؛ زیرا محدود به محل استقرار خود یا بازار محلی فارکس نیستند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   تفاوت بروکرهای A-BOOK و B-BOOK فارکس

دنیای فارکس قبل از ظهور ECN ها بسیار متفاوت بود. زیرا قیمت‌های بازار می‌تواند با توجه به محل حضور کاربران، متفاوت باشد. بنابراین مقایسه قیمت‌ها از مکان‌های مختلف برای معامله‌گران سخت بود. اما با ECN ها، حتی یک معامله‌گر معمولی و با امکانات محدود هم می‌تواند فورا بهترین قیمت‌ها را از سراسر جهان مشاهده کند.

اینفوگرافیک بروکر ECN

تفاوت بروکر STP با بروکر ECN؛ مزایا و معایب

تفاوت بروکر STP با بروکر ECN از طریق بررسی مزایا و معایب آن‌ها بیشتر مشخص می‌شود. بروکرهای ECN به موسسات بزرگ مالی دسترسی دارند. بنابراین سطوح نقدینگی فراوانی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. این به نوبه خود موجب سرعت بیشتر زمان پردازش تراکنش و کارایی بروکر خواهد شد.

همچنین به شما پیشنهاد می کنیم سری به مقاله رتبه بندی و مقایسه بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان بزنید

برعکس، بروکرهای STP معمولا به استخرهای نقدینگی دسترسی کافی ندارند و معامله‌گران با نیازهای معاملاتی کوچک‌تر را در خود جای می‌دهند. درنتیجه، تراکنش‌های آن‌ها بیشتر مستعد لغزش است. ضمنا احتمال بیشتری دارد که در پردازش سریع سفارش‌ها، شکست بخورند. در ادامه، به سایر مزایا و معایب این دو می‌پردازیم تا بهتر مشخص شود که بروکر STP یا بروکر ECN کدام یک بهتر است.

تفاوت بروکر STP وECN

مزایای بروکر STP

یک بروکر STP هم انجام معاملات با اسپردهای متغیر و ثابت را فراهم می‌کند. با توجه به زمان و نحوه استفاده از این مبالغ اسپرد در تصمیم‌گیری روزانه، می‌توان آن را به‌عنوان پیشنهاد تخفیفی یا هزینه درخواست اضافه کرد. ضمنا در مقایسه با انواع دیگر کارگزاران، دارای ریسک کمتری هستند. کارگزاران STP به دلیل تخصیص شناور تعداد سهام موجود برای معاملات، ریسک کمتری نسبت به یک بازارساز دارند.

از طرف دیگر، یک کارگزار STP معمولا قیمت‌گذاری بهتری نسبت به بروکر ECN دارد. زیرا در هر معامله خود کمیسیون دریافت نمی‌کند. آن‌ها فقط زمانی کمیسیون می‌گیرند که معاملات سودآور باشند. اما اگر فرد در معامله خود ضرر کند، هیچ هزینه‌ای به کارگزار STP نمی‌پردازد.

Gif Broker Amarkets - GoogleForex

معایب بروکر STP

این طور به نظر میرسد که شاید تراکنش‌های بروکرهای STP فاقد شفافیت لازم هستند. این پردازش‌ها ممکن است ابتدا به کارگزاران واسطه ارسال شوند. این امر به نوبه خود شاید یاعث خطر انجام معاملات داخلی شود. مشتریان هم هیچ وسیله موثری برای جلوگیری از این اتفاق ندارند.

البته این یک روش اساسی و متداول در تطبیق سفارش برای بروکرهای STP نیست. بلکه فقط توسط بروکرهای کلاهبردار صورت می‌گیرد. پس توصیه می‌کنیم فقط از بروکرهای معتبر STP استفاده کنید.

اگر به دنبال بروکر معتبر هستید ،به مقاله چگونه یک بروکر مورد اطمینان فارکس پیدا کنیم ؟ مراجعه کنید.

معایب بروکر STP

مزایای بروکر ECN

بروکرهای ECN به صورت 24/7 در دسترس هستند. بنابراین معامله‌گران می‌توانند بدون تاخیر زیاد به معاملات خود ادامه دهند و استراتژی‌های خود را به صورت تمام‌وقت دنبال کنند. یک تفاوت بروکر STP با بروکر ECN این است که بروکرهای ECN با معامله‌گران خود کاملا شفاف هستند. آن‌ها علیه مشتریان خود معامله نمی‌کنند و خطر ایجاد تضاد منافع در آن‌ها کمتر است.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   بررسی و ثبت نام بروکر آلپاری

درواقع ECN ها، سفارش‌های معامله‌گران را بدون مداخله شخص ثالث یا تغییر اسپرد به بازار بین بانکی منتقل می‌کنند. شفاف و ناشناس بودن این فرآیند برای معامله‌گران بسیار راهگشا است. البته مسیریابی سفارش STP ناشناس بودن را در نظر می‌گیرد؛ اما شفافیت و سازگاری دلخواه را ارائه نمی‌کند.

مزایای بروکر ECN

معایب بروکر ECN

معامله‌گران، بروکرهای ECN را بسیار دوست دارند. اما یک نکته منفی هم وجود دارد؛ کارگزاران ECN کارمزدهای بیشتری برای خدمات خود دریافت می‌کنند. گاهی اوقات این هزینه‌ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که بروکرهای معمولی دریافت می‌کنند. بنابراین باید بین تعداد معاملات خود، کاهش اسپردها و افزایش کارمزدها تعادل برقرار کنید.

بروکر STP برای چه افرادی مناسب است؟

کارگزار STP (پردازش مستقیم) برای معامله‌گرانی مناسب است که نیاز به دسترسی مستقیم به بازارهای بین بانکی دارند. یک کارگزار STP فقط به عنوان واسطه عمل می‌کند و سفارش‌های مشتریان را مستقیما به ارائه‌دهندگان نقدینگی هدایت خواهد کرد. این یک انتخاب ایده‎آل برای افرادی است که به دنبال اسپرد و کارمزد کمتر هستند.

پیشنهاد می کنیم سری به مقاله رتبه بندی بهترین بروکر فارکس در آمریکا بر اساس محبوبیت بزنید

بروکر ECN برای چه افرادی مناسب است؟

معامله‌گرانی که در ترید با فرکانس بالا یا استراتژی‌های اسکالپینگ شرکت می‌کنند، می‌توانند از مدل ECN بهره ببرند. زیرا احتمال تکرار و لغزش را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، کارگزاران ECN برای کسانی سودمند هستند که ترجیح آن‌ها انجام معامله با ناشناس بودن کامل است. زیرا طرف مقابل معاملات مشتریان را انتخاب نمی‌کنند و تضاد منافع احتمالی را به‌کلی از بین می‌برند.

بنابراین برای معامله‌گرانی که اسپردهای خام، دسترسی به نقدینگی عمیق و محیط معاملاتی شفاف را در اولویت قرار می‌دهند، کارگزاران ECN ممکن است انتخاب بهتری باشند.

بروکر ECN برای چه افرادی مناسب است؟

بهترین بروکرهای STP

بروکرهای STP بسیار زیاد هستند، اما در اینجا به معرفی برترین و معتبرترین آن‌ها می‌پردازیم.

  • بروکر STP TRADING: بهترین از لحاظ دسترسی – مقررات و اسپردهای مناسب. طیف وسیعی از پلتفرم‌ها و ابزارها. بیش از 1000 ابزار قابل معامله.
  • بروکر Swissquote: بهترین سرعت – نظارت توسط 7 رگولاتور، پلتفرم اختصاصی، بیش از 3 میلیون ابزار ترید و سرمایه‌گذاری. استانداردهای اجرایی عالی، اجرای زیر 9 میلی ثانیه.
  • بروکر VT Markets: بهترین برای مبتدیان – مقررات برتر، حداقل الزامات سپرده پایین، پشتیبانی از مشتریان قابل اعتماد طیف وسیعی از پلتفرم‌های معاملاتی، محتوای پژوهشی جامع.
  • بروکر OCTA: اسپردهای کم – نظارت توسط CySEC، برخورداری از MT4 و MT5.

بهترین بروکرهای STP

بهترین بروکرهای ECN

در سطح جهان، کارگزاری‌های ECN متعددی در حال فعالیت هستند. اما برخی از بهترین بروکرهای ECN را در زیر مشاهده می‌کنید.

  • بروکر Amarkets: اسپرد 0.2 پیپ، اجرای 99 درصد سفارش‌ها در 0.03 ثانیه، کمیسیون سپرده 0 درصد و اهرم تا 1:3000.
  • بروکر Pepperstone: اسپرد 0.0 پیپ، 3.50 دلار کمیسیون، بیش از 60 جفت ارز، عدم وجود شرط حداقل سپرده و اهرم تا 1:200.
  • Tickmill: اسپرد 0.0 پیپ، کمیسیون 2 درصد، ارائه 62 جفت ارز فارکس در کنار سهام، اوراق قرضه، کالاها و سایر دارایی‌ها، حداقل سپرده 100 دلار و اهرم تا 1:500.

بهترین بروکرهای ECN

بروکر STP یا بروکر ECN کدام یک بهتر است؟

کارگزاران STP (پردازش مستقیم) و کارگزاران ECN (شبکه ارتباطات الکترونیکی) مزایا و معایب خود را دارند، پس تعیین اینکه بروکر STP یا بروکر ECN کدام یک بهتر است، درنهایت به ترجیحات، اهداف و استراتژی‌های معامله‌گر بستگی دارد.

1. روش کار، اسپردها، کمیسیون‌ها

کارگزاران STP به عنوان واسطه بین معامله‌گران و تامین‌کنندگان نقدینگی، سفارش‌ها را مستقیما و بدون هیچ‌گونه مداخله‌ای به بازار منتقل می‌کنند. آن‌ها اسپرد رقابتی دارند و فقط از معاملات سودآور کمیسیون می‌گیرند.

از سوی دیگر، کارگزاران ECN از طریق یک شبکه الکترونیکی، معامله‌گران را مستقیما با ارائه‌دهندگان نقدینگی مرتبط می‌کنند. این امر به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا به نقدینگی قابل توجهی دسترسی داشته باشند و در یک محیط شفاف ترید کنند. کارگزاران ECN معمولا اسپردهای متغیری دارند که از پیپ صفر شروع می‌شود. ضمنا معامله‌گران باید برای هر معامله (سودآور و غیر سودآور) پورسانت بپردازند.

اگر به دنبال بروکر های با اسپرد کم هستید ، میتوانید به مقاله بروکر با اسپرد کم مراجعه کنید

روش کار، اسپردها، کمیسیون‌ها

2. شفافیت

از نظر شفافیت، کارگزاران ECN دست بالا را دارند. آن‌ها دید کامل‌تری از عمق بازار فراهم می‌کنند و معامله‌گران را قادر می‌سازند تا بهترین قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی موجود را ببینند. با این حال، کارگزاران STP هم با عدم تداخل در معاملات و ارائه پردازش مستقیم، شفافیت خوبی دارند.

3. استراتژی‌های معاملاتی

استراتژی‌های معاملاتی نیز نقش مهمی در تعیین اولویت و تفاوت بروکر STP با بروکر ECN دارند. برخی از معامله‌گران به استراتژی‌های اسکالپینگ یا معاملات با فرکانس بالا علاقه دارند که در آنها، اجرای سریع و اسپردهای محدود بسیار مهم است. در چنین مواردی، کارگزاران ECN ممکن است انتخاب بهتری باشند.

برعکس، معامله‌گرانی که از استراتژی‌های بلندمدت استفاده می‌کنند، ممکن است کارگزاران STP را راحت‌تر بیابند. زیرا آن‌ها معمولا طیف وسیع‌تری از ابزارها و اجرای بهتر را در شرایط نوسان بازار ارائه می‌دهند.

همچنین پرکاربرد ترین استراتژی های معاملاتی سال 2024 را بشناسید .

جمع‌بندی

برای اطلاعات و منابع بیشتر بروکر STP یا بروکر ENC می توانید به وبسایت های b2broker.com و fxempire.com مراجعه کنید

پاسخ به سوال بروکر STP یا بروکر ECN کدام یک بهتر است به ترجیحات معامله‌گر، استراتژی معاملاتی و اهداف فردی او بستگی دارد. هر دو گزینه، نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. پس معامله‌گران باید با ارزیابی اولویت‌های خود، نوع بروکری را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازهای آن‌ها مطابقت دارد.

ممنون که تا آخر مقاله با ما همراه بودید، امیدوارم این مقاله برایتان سودمند باشد. خوشحال میشیم سوالات و نظرات ارزشمندتون رو برای ما بنویسید، امیدواریم ترید پرسودی داشته باشید🌹🌹

به این نوشته امتیاز دهید

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *