بروکرهای A-BOOK و B-BOOK

برای موفقیت در معامله گری این مهم است که تفاوت بین بروکرهای مختلف فارکس را بدانید. ممکن است بروکر های زیادی، خود را بروکر ECN یا A-Book معرفی نمایند. اما از شرایطی که برای معاملات و طریقه اجرای سفارشات دارند، می توان به راحتی فهمید که این بروکر ها هیچ گونه اتصالی به شبکه ارتباط الکترونیکی ندارند. تعدادی از بروکر ها نیز ممکن است خود را بروکر STP معرفی نمایند که در واقع تنها یک میز معاملاتی یا آشپزخانه محسوب می شوند. اما، همیشه نمی توان یک بروکر آشپزخانه B-Book را کلاهبردار دانست.

به طور کلی، تفاوت اصلی بروکرهای A-BOOK و B-BOOK فارکس در موارد زیر است:

 • منبع (تامین کنندگان نقدینگی)
 • طرف مقابل معامله

بروکر A-BOOK چیست؟

بروکر های A-Books سفارش های مشتریان خود را به طور مستقیم به بازار بین بانکی انتقال می دهند. این بروکرها در معاملات، مقابل مشتریان خود قرار نمی گیرند. بلکه این بروکرها تنها یک واسطه بین معامله گر و بازار بین بانکی می باشند. تنها راه درآمد بروکر A-Book از راه گرفتن کمیسیون و اسپرد ها می باشد.

بروکر های A-Book سفارش های مربوط به معاملات را به صورت‌ مستقیم به تامین کنندگان نقدینگی انتقال می دهند. سپس، این سفارشات را به سمت بازار بین بانکی هدایت می نمایند. در این صورت، درآمد کارگزار تنها از راه مقدار کمیسیونی که به ازای حجم تراکنش دریافت می کند، می باشد. در این طرح، کارگزار تنها یک واسطه می باشد و طرف مقابل معامله، یک شخص دیگر است که یک معامله برعکس معامله گر اول صورت داده است و تراکنش این فرد به بازار بین بانکی انتقال داده می شود.

بروکر A-book

بروکر B-BOOK چیست؟

بروکر های B-Book سفارش های مشتریانشان را در درون بروکر پردازش کرده و مانند مارکت میکر عمل می نمایند. برای اجرا شدن یک تراکنش در بازار فارکس، لازم است یک طرف دیگر برای معامله با شما وجود داشته باشد. در صورتی که یک شخص قصد خرید یک دارایی را داشته باشد، فردی دیگر باید آن دارایی را بفروشد. در چنین حالتی سفارش های مشتریان به تامین کننده نقدینگی انتقال داده نمی شوند. به این دليل که انجام معاملات بروکر به صورت داخلی می باشد. مدل B-Book به مدل آشپزخانه نیز شهرت دارد.

b-book

تفاوت بروکرهای فارکس چیست؟

در ادامه تفاوت های بروکرهای A-BOOK و B-BOOK فارکس را بیان خواهیم کرد. هیچ گونه تضاد منافعی در بروکر A-Book نمی باشد. این بروکر تنها به عنوان یک واسطه برای ارائه خدمات مالی است. اگر حجم معاملات و گردش مالی معامله گر افزایش داشته باشد، این بروکر منفعت بیشتری کسب خواهد کرد. به این دلیل که کارمزد زیادتری دریافت می کند. اما، امکان به وجود آمدن کلاهبرداری در مدل B-Book زیادتر است. به این دلیل که این بروکر طرف مقابل معامله می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در تفاوت بروکر های فارکس ،می توانید به مقاله تفاوت های بروکر ها مراجعه کنید.

بروکر B-Book ‌ واسطه و طرف مقابل معامله است، بنابراین، تضاد منافع ایجاد می شود. در چنین حالتی، شرکت می تواند در معاملات خود از قیمت های غیر واقعی استفاده نماید. همچنین، میزان ضرر و زیان مشتریان را توسط نرم افزار اضافه شده به MT4 ببیند و آن ها را با استفاده از این پلتفرم، فعال نماید. بنابراین، چنین کارگزاری می تواند باعث ضرر معامله گر شود.

Gif Broker Amarkets - GoogleForex

با تمام این تفاسیر بروکر های زیادی از روش B-Book استفاده می نمایند. توجه داشته باشید، برای منتقل کردن سفارش های مشتریان به بازارهای خارجی، لازم است بروکر با یک یا چند ارائه دهنده نقدینگی قرارداد بسته، مجوزها را بگیرد و به مشتریان پشتیبانی فنی ارائه دهد. کلیه موارد گفته شده هزینه بر می باشند. یک بروکر A-Book کلیه هزینه های گفته شده را به وسیله اسپرد و کارمزد ها جبران خواهد کرد.

به همین علت بروکر های A-Book دارای کارمزد های بیشتری می باشند و از لحاظ هزینه قابل رقابت با بروکر های B-Book نمی باشند. از طرف دیگر، اکثر معامله گران نیز اطلاعی از این مسائل ندارند و تنها کارمزد پایین برای آن ها اهمیت دارد. بنابراین، به سمت معامله در آشپزخانه های B-Book سوق داده می شوند.

تفاوت بروکرهای فارکس چیست؟

انواع بروکرهای A-BOOK و B-BOOK فارکس

بروکر هایی که فعالیت آن ها به طور کامل بر اساس روش B-Book می باشد، قابل اعتماد نیستند. در برابر حجم تراکنش های بین بانکی، حجم تراکنش های داخلی که در پلتفرم بروکر است، بسیار پایین تر می باشند. مهم ترین اسامی بروکرهای A-BOOK و اسامی بروکرهای B-BOOK در زیر آورده شده است:

 1. “بروکر های B-Book مدل های (DD)میز معاملاتی و (MM) مارکت میکر”
 2. ” A-Book مدل NDD (No Dealing Desk)بدون میز معاملاتی”
 3. “مدل پردازش سفارش NDD + STP پردازش مستقیم”
 4. ” NDD + ECN شبکه ارتباطات الکترونیکی”
 5. “مدل ترکیبی NDD + ECN+ STP”
 6. “مدلDMA  دسترسی مستقیم به بازار”

این پیشنهاد رو یه لحظه وایسا بخون!

حرفه ای یا تازه کار تفاوتی نداره! پیشنهاد خوبی واست داریم.

دوست دارید مثل یک حرفه ای تمام اصول فارکس را یاد بگیرید؟ پیشنهاد ویژه ما را از دست ندهید. در صفحه آموزش رایگان فارکس ما برای شما لیست کاملی از مقالات آموزشی خودمان + سر فصل ها را قرار دادیم.

فکر می‌کنید در این مارکت پر از فراز و نشیب چه چیزی ارزشمند تر از تجربیات 5 سال ترید توی بازار فارکس هست؟ ما رایگان این تجربیات ارزشمند رو به شما عزیزان علاقه مند در قالب یک کتاب با فرمت PDF ارائه دادیم.

درآمد بروکرهای A-BOOK و B-BOOK از کجاست؟

در صورتی که بروکرهای A-BOOK و B-BOOK فارکس از روش انتقال ریسک استفاده نمایند، هیچ درآمد و سودی نخواهند داشت. همینطور، در صورتی که مشتری بروکر B-Book دچار ضرر و زیان شود، این بروکر سود می کند. اما، درباره بروکر A-Book حتی در صورتی که مشتریانش دچار ضرر و زیان شوند، باز هم سودی نخواهد کرد.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   چرا قیمت بروکرها متفاوت است؟ | کندل سازی بروکرها

در هر صورت، بروکر A-Book نیز باید درآمد داشته باشد و از معاملات مشتریان خود سود کند. با ما همراه باشید، در ادامه توضیح خواهیم داد که بروکرهای A-BOOK و B-BOOK فارکس از چه طریقی کسب درآمد دارند.

درآمد بروکرهای A-BOOK و B-BOOK از کجاست؟

درآمد بروکرهای A-BOOK

اینکه شما بدانید بروکرهای A-BOOK و B-BOOK فارکس از چه طریقی کسب درآمد می کنند، قصد و انگیزه بروکر را بهتر می فهمید و متوجه می شوید که خواسته‌ های شما به چه میزان با بروکرتان همسو می باشد. هنگامی که یک بروکر برای مدیریت کردن ریسک از A-Book استفاده می‌ نماید، پس از کلیک مشتری بر روی خرید یک دارایی، بروکر کارهای زیر را انجام می‌دهد:

 1. فورا دارایی مورد نظر را به یکی از حالت های زیر به مشتری می ‌فروشد.
 • با قیمتی که از تامین‌کننده نقدینگی گرفته است (با کمیسیون)
 • با مارک‌آپ (بدون کمیسیون)
 1. فورا اقدام به خرید جفت ‌ارز از تامین‌کننده نقدینگی می‌ کند و معامله انجام شده را در دفتر معاملاتی ‌اش به ثبت می‌ رساند.

در صورتی که بروکری که استفاده می کنید، در معاملات ریسک پذیر نیست از راه های زیر کسب درآمد می کند:

 • کمیسیون: با توجه به حجم پوزیشن کمیسیون را محاسبه می نمایند. بروکرهای مختلف نیز دارای نرخ کمیسیون متفاوت می باشند.
 • مارک‌آپ اسپرد (بالا بردن اسپرد): در این حالت بروکر کسب درآمد خواهد کرد. به این دلیل که قیمت تامین‌کننده نقدینگی بهتر از قیمتی است که بروکر به مشتریان خود می‌دهد. در واقع مارک‌آپ، به اختلاف قیمتی که بروکر به مشتریان خود می گوید و قیمتی که تامین ‌کننده نقدینگی به بروکر ارائه می دهد، گفته می شود.

بروکر های A-BOOK

درآمد بروکرهای B-Book

در بروکرهای B-Book طرف مقابل شما برای خرید و فروش در معاملات، بروکر است. با سود شما بروکر ضرر خواهد کرد و با ضرر و زیان شما بروکر سود می کند. در صورتی که شما به ضرر کردن در معامله ادامه دهید، بروکر شما سود بیشتری در مقایسه با میزان پولی که از اول در حساب معاملاتی‌تان داشته اید، به دست خواهد آورد. معامله ‌گران خرده ‌فروش مانند یک آماتور وارد معامله می شوند‌. بنابراین، بروکر B-Book از فرصت به دست آمده نهایت استفاده را می‌ کند.

اکثر معامله‌گران تازه کار دارای تجربه کافی در معامله نیستند و ۸۰ تا ۹۰ درصد از سرمایه‌ خود را در مدت زمان بسیار کوتاهی از دست می دهند. “یک قانون بسیار معروف هست به اسم «۹۰/۹۰/۹۰». این قانون می‌گوید ۹۰٪ از معامله‌گران جدید، ۹۰٪ از پول خود را در ۹۰ روز از دست می‌دهند!”

بنابراین، اگر مشتریان بروکر B-Book از این دسته باشند، تنها کاری که این بروکر انجام می دهد این است که منتظر می ماند تا مشتریانش دچار ضرر و زیان شوند و به راحتی پول روی پول می ‌گذارد. هدف بروکرهای B-Book کسب سود از اسپرد می باشد تا مجبور به انجام یک معامله سوم یا پوششی نباشند. به این دلیل که معامله پوششی برای این بروکرها هزینه ‌بردار می باشد.

جمع بندی

در این مقاله ما تلاش کردیم مفهوم بروکر های A-BOOK و B-BOOK و همچنین تفاوت های این دو نوع بروکر را برای شما عزیزان بازگو کرده باشیم . به طور کلی ، بروکر A-BOOK برای مشتریان حرفه ای و تجارت خودکار مناسب است، در حالی که بروکر B-BOOK برای مشتریان عادی و بازیابی آسان مناسب است.

بسیار سپاس گذاریم تا آخر این مقاله با ما همراه بودید، خوشحال می شویم سوالات و نظرات ارزشمندتون را برای ما بنویسید.ترید های پرسودی برای شما آرزومندیم🌹🌹

1/5 - (1 امتیاز)

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *