بروکر با اسپرد کم + اسپرد (spread) چیست؟

بروکر با اسپرد کم + اسپرد (spread) چیست؟

همه ی ما تریدرها اولین گزینه ی انتخاب حساب معاملاتیِ خوب را بروکر با اسپرد کم در نظر میگیریم . این در حالی است که فاکتورهای بسیاری برای انتخاب یک بروکر معتبر وجود دارد که اسپرد کم فقط یکی از آن فاکتورهاست. در واقع تنها یک فاکتور بروکر با اسپرد کم نشانه ی بهترین بروکر نیست. حال بیایید کمی بیشتر با این موضوع آشنا شویم.

 

اسپرد (spread) چیست؟

تفاوت بین قیمت پیشنهادی برای خرید و قیمت پیشنهادی برای فروش را اسپرد (spread) می گویند. به عبارتی دیگر اختلاف بین BID و ASK در بازار است. spread به سوال اینکه یک کارگزار بدون کارمزد چگونه درآمد خود را بدست می آورد پاسخ می دهد. کارگزاران به جای دریافت هزینه برای انجام معاملات، هزینه را در دل نرخ خرید و فروش ارز مورد نظر شما قرار می دهد. کارگزار با فروش ارز به شما بیش از قیمت خریدش، کسب درآمد می کند. همچنین یک ارز را با قیمت کمتری از شما می خرد، به این اختلاف نرخ خرید و فروش spread می گویند. همانطور که گفته شد اسپرد عبارت است از تفاوت بین دو قیمت خرید و فروش BID و ASK ؛ بنابراین میزان اسپرد به میزان عرضه و تقاضا در سطح جهانی بستگی دارد. در واقع هرچقدر حجم و تعداد معاملات یک جفت ارز یا سهام در بازار بیشتر باشد، این میزان اسپرد کمتر خواهد بود. ابتدا به شناسایی انواع اسپرد قابل ارائه توسط بروکرها میپردازیم.

به طور کلی در حسابهای معاملاتی 3 نوع اسپرد وجود دارند:

  • اسپرد ثابت
  • اسپرد شناور
  • اسپرد نزدیک به صفر (همراه با کمسیون)

اسپرد ثابت

spread ثابت بدون توجه به شرایط بازار همیشه ثابت و فیکس می ماند. این نوع حساب به سپرده اولیه کمتری نیاز دارد. بنابراین حساب با اسپرد ثابت برای معامله گرانی که پول زیادی ندارند گزینه ی مناسبی است و هزینه معاملات قابل پیش بینی است. اما در این معاملات معمولا ریکوت رخ می دهد. ریکوت در فارکس به معنی لغو سفارش با قیمت قبلی و نیاز به ثبت سفارش با قیمت جدید است. زمان هایی که بازار بی ثبات است و اسپرد قابل تغییر نیست معاملات از طرف کارگزاری ریکوت می شود و شما باید با قیمت جدید شروع کنید. اسپرد ثابت عملا  بصورت فیکس بوده و در طی حرکات کلی بازار تغییر نمی کند . اما این نکته را فراموش نکنید که اگر نقدینگی در شرایط خاصی کم باشد و نوسانات بازار بسیار بالا باشد، ممکن است اسپرد بطور موقتی تغییر کند و به یک مقدار جدید اسپرد ثابت تبدیل شود.حال  پس از آن که بازار به شرایط عادی خود برگردد، اسپرد نیز به سطح ثابت قبلی خود  بازخواهد گشت.

اسپرد شناور

spread شناور همیشه متغیر و قابل تغییر است و تفاوت قیمت BID و ASK همواره در حال تغییر است. این معاملات توسط کارگزاران بدون میز معاملاتی انجام می شود به این معنی که روی اسپردها هیچ تسلطی  ندارند و با توجه به نوسانات بازار و عرضه و تقاضا کم و زیاد می شوند. این معاملات باعث حذف ریکوت ها می شود اما اسلیپیج را از بین نمی برد. این معاملات قیمت گذاری شفاف تری را فراهم می آورد. اما این معاملات برای اسکلپر ها و معامله گران خبر های اقتصادی مناسب نیست. به معامله گرانی که معاملات خود را طی چند ثانیه و دقیقه باز و بسته می کنند اسکلپر می گویند. اسپرد شناور می تواند در نوسانات زیاد بازار، سود اسکلپر ها را در چند ثانیه از بین ببرد.  اسپرد شناور از تغییر مداوم تفاوت بین دو قیمت خرید و فروش BID و ASK به دست می آید که واقعی بودن بازار را نشان میدهد. در زمان نوسانات بسیار بالا ، مقدار اسپرد  شناور افزایش می یابد. هر چند که در حالت های عادی اسپرد شناور کمتر از اسپرد های ثابت است و این مقایسه باعث علاقمندی معامله گران می شود،

 

اسپرد نزدیک به صفر (همراه با کمسیون)

در این نوع حسابها اسپرد از حدود صفر می باشد (متغیر) و به جای آن از شما کمیسیون دریافت می شود. این نوع حسابها معمولا برای اسکالپر ها و معامله گران با حجم معاملاتی بالا مناسب است.

 

جمع بندی کلی :

به طور کلی در هر بروکر این 3 نوع اسپرد ارائه میشود که کاربر میتواند به دلخواه خود هریک را انتخاب نماید. یک بروکر خوب علاوه بر اسپرد کم میبایست دارای رگوله باشد ؛ دارای رزومه معتبر و سابقه فعالیت مستمر باشد ؛ لوریج عادلانه داشته باشد و… «تیم گوگل فارکس» میتواند با ارائه کش بک ؛ بروکر با اسپرد کم را در اختیار شما قرار دهد تا در کلیه اسپردهای خود تخفیف دریافت کنید.

شما میتوانید بازار فارکس را با 15% شارژ هدیه ی اضافی شروع کنید ، جهت  ثبت نام در بروکر amarketsکلیک نمایید.

توصیه : قبل از اینکه حساب معاملاتی خود را افتتاح کنید ،ابتدا با پشتیبانی بروکر خود صحبت کنید و از ایشان راهنمایی بخواهید که با توجه به استراتژی و سبک معاملاتی شما  کدام نوع حساب به لحاظ اسپرد برای شما مناسب تر است.  تنها یک فاکتور بروکر با اسپرد کم نشانه ی بهترین بروکر نیست.

3.4/5 - (7 امتیاز)

مدیریتمشاهده نوشته ها

هدف کارشناسان تیم «گوگل فارکس» ، شناسایی نیاز و هدف شما معامله گران گرامی است.

3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *