معنی Call Margin فارکس چیه و چطور کال مارجین نشویم؟

کال مارجین زمانی اتفاق می‌افتد که تریدر از حجم زیاد و مقدار Lot غیر استاندارد استفاده میکند در نتیجه بالانس حساب وی برای پوشش بدهی‌های متحمل شده او کافی نباشد.

قبل از اینکه معامله‌گر کال مارجین شود، باید مقدار موجودی یا بالانس خود را افزایش دهد یا فورا بخشی از معاملات باز خود را کلوز کند. اما معنی دقیق Call Margin چیست، چرا رخ می‌دهد و چطور کال مارجین نشویم؟

پیش از شروع ، اگر با اصطلاحات فارکس از قبیل کال مارجین آشنا نیستید ، می توانید به مقاله آموزش جامع مفاهیم پایه در بازار فارکس مراجعه کنید.

کال مارجین شدن به چه معنا است؟

فیلم «Margin Call» محصول 2011 با بازی کوین اسپیسی، یک نمای کلی از میزان تخریب کال مارجین شدن را به نمایش می‌گذارد. در آن فیلم، کارمندان یک شرکت مالی متوجه می‌شوند که شرکت باید دارایی‌های آن‌ها را بفروشد تا زیان‌های ناشی از یک استراتژی مالی نادرست را پوشش دهد.

در آن فیلم، پیامدهای مالی این بحران در سطح یک شرکت نشان داده شده است. اما یک کال مارجین در مقیاس کوچک‌تر می‌تواند آسیب قابل توجهی به سبد شخصی شما وارد کند. کال مارجین می‌تواند بسیار گران تمام شود؛ زیرا مجبور به فروختن سرمایه‌گذاری‌های خود با ضرر بالا خواهید شد.

پوستر فیلم مارجین کال

اما معنی Call Margin فارکس و چطور کال مارجین نشویم؟ کال مارجین، درخواستی است که یک بروکر برای واریز وجوه اضافی به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد. معاملات فارکس به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهند تا اوراق بهادار مانند سهام یا ارزها را با پول استقراضی خریداری کند. این کار قدرت خرید فرد و درنتیجه، سود احتمالی او را افزایش می‌دهد.

سرمایه‌گذار برای بهره‌مندی از این اعتبار باید نزد یک بروکر افتتاح حساب کند تا بتواند در آن حساب سرمایه‌گذاری کند. سرمایه‌گذار باید تعادل خاصی را در سود و زیان حساب معاملاتی خود حفظ کند. زیرا اگر مقدار مارجین به زیر آستانه لازم برسد، کال مارجین خواهد شد.

کال مارجین شدن به چه معنا است؟

اگر کال مارجین شویم چه اتفاقی می‌افتد؟

بروکرها ارزش یک حساب معاملاتی را با مشاهده ارزش معاملاتی آن در آخر روز ارزیابی می‌کنند. اگر نیاز به صدور دستور کال مارجین باشد، بروکر این کار را خواهد کرد. سرمایه‌گذار می‌تواند به یکی از سه روش زیر به کال مارجین شدن خود پاسخ دهد.

  1. وجه نقد مورد نیاز را به حساب واقعی خود واریز کند.
  2. موجودی را از حساب دیگری به حساب واقعی خود منتقل کند.
  3. بخشی از معاملات باز خود را کلوز کند.

با توجه به حجم معاملات شما ، احتمالا کمتر از یکساعت پس از صدور کال مارجین فرصت خواهید داشت تا هر یک از اقدامات فوق را انجام دهید. اگر به کال مارجین پاسخ ندهید، پلتفرم بصورت اتوماتیک تصمیم می‌گیرد که معاملات ضررده شما را کلوز کند و این کار با بستن بزرگترین معامله ضررده آغاز میشود.

 برای انتخاب بروکر معتبر می توانید به مقاله چگونه یک بروکر مورد اطمینان فارکس پیدا کنیم مراجعه کنید.

اگر کال مارجین شویم چه اتفاقی می‌افتد؟

دلایل وقوع کال مارجین چیست؟

قبل از دانستن اینکه چطور کال مارجین نشویم باید دلایل وقوع این پدیده را بشناسیم. تعدادی از عوامل مهم وجود دارند که باعث وقوع کال مارجین می‌شوند. بیایید برخی از محتمل‌ترین دلایل بروز کال مارجین را بررسی کنیم.

  • مارجین حساب : مهمترین نکته در معامله گری استفاده از مدیریت سرمایه و مقدار Lot مجاز است. زیرا ارزش سرمایه‌گذاری‌ها در حساب مارجین مستقیما تحت تاثیر بازار قرار دارد. این بدان معنا است که موجودی مارجین شما می‌تواند به صورت روزانه و بر اساس نحوه سرمایه‌گذاری شما دچار نوسان شود.
  • تصمیم‌های شما: تصمیم‌گیری برای معامله در زمان‌های نوسانات بالای بازار می‌تواند احتمال ایجاد کال مارجین را افزایش دهد. اگر میزان مارجین شما زیاد درگیر باشد، حساب شما به پایین‌تر از نیازهای حداقلی حساب مارجین کشیده می‌شود و کال مارجین رخ می‌دهد.
  • تصمیم‌های بروکر : بروکر فارکس در هر معامله ای مقدار مشخصی مارجین نیاز دارد. اگر موجودی حساب شما نتواند این حداقل جدید را برآورده کند، روند کال مارجین راه‌اندازی می‌شود.

Gif Broker Amarkets - GoogleForex

مثالی از کال مارجین شدن

ذکر یک مثال در شناخت بهتر اینکه چطور کال مارجین نشویم بسیار راهگشا است. فرض کنیم از 20.000 دلار پول خودتان و یک لوریج 20.000 دلاری از بروکر برای خرید 80 سهم استفاده کرده‌اید. در این حالت، قیمت هر سهم 500 دلار و مجموع سهام 40.000 دلار است.

فرض کنید نیاز حساب شما به مقدار مارجین درگیر 35 درصد باشد. فرمول زیر به شما نشان می‌دهد که چقدر باید در حساب خود موجودی آزاد داشته باشید:

  • مبلغ اعتبار ÷ (1 – درصد وثیقه) = مارجین فراخوان
  • 20000 دلار ÷ 0.65 = 30.769 دلار

اگر موجودی کل حساب شما کمتر از 30.769 دلار باشد، بروکر یک کال مارجین برای واریز وجوه اضافی به حساب صادر خواهد کرد.

همچنین می‌توانید با محاسبه میزان حداقلی قیمت هر سهم خود، حداقل بالانس مورد نیاز برای دور ماندن از کال مارجین را تعیین کنید. ابتدا باید محاسبه کنید که چه مقدار از اعتبار به هر سهم می‌رسد (20.000 دلار وام ÷ 80 سهم = 250 دلار). سپس همان فرمول فوق را اعمال کنید.

  • کل اعتبار به ازای هر سهم ÷ (1 – درصد وثیقه) = کال مارجین
  • 250 دلار ÷ 0.65 = 384.62 دلار

بنابراین، کمترین قیمت سهام شما قبل از شروع کال مارجین، 384.62 دلار به ازای هر سهم خواهد بود.

محاسبه کال مارجین

چطور کال مارجین نشویم؟

اما چطور کال مارجین نشویم و چه راه‌هایی برای پیشگیری از این وضعیت ناگوار وجود دارد؟ بهترین روش برای جلوگیری از وقوع کال مارجین مخوف این است که به سادگی از معاملات غیر اصولی و با حجم بالا خودداری کنید! اما راه‌های دیگری هم وجود دارد که می‌توانید از این روند مشکل‌زا دور بمانید.

1. قرارداد مارجین را جدی بگیرید

هنگامی که یک حساب واقعی در بروکر باز می‌کنید، بروکر از شما می‌خواهد تا قرارداد حساب مارجین را امضا کنید. این توافقنامه ممکن است در هنگام افتتاح حساب و در قالب اسناد کلی در اختیار شما قرار گیرد یا به طور جداگانه و مخصوصا برای شما صادر شود.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   آموزش ثبت نام بروکر STP Trading​ با بررسی کامل

مانند همه قراردادها، مطالعه دقیق این قرارداد بسیار مهم است. زیرا شرایط و ضوابط مهمی مانند نرخ بهره وام، برنامه بازپرداخت و نحوه تنظیم وثیقه را برای حساب معاملاتی مارجین شما تعیین می‌کند. همچنین مشخص خواهد کرد که در ابتدای کار باید چقدر پول به حساب خود واریز کنید و مقدار مارجین حیاتی و حداقلی حساب شما به چه میزان است.

قرارداد مارجین را به‌دقت بخوانید

2. هوشیار و آگاه باشید

اگر می‌خواهید بدانید که چطور کال مارجین نشویم پس باید سرمایه‌گذار یا معامله‌گر کاملا هوشیاری باشید. زیرا سرمایه‌گذاری و معامله‌گری عادی مستلزم توجه فعال به جهش قیمت‌ها و افت و خیزهای روزانه بازارهای بورس و فارکس است؛ امری که اهمیت آن در معاملات دوچندان خواهد شد. نظارت دقیق بر سهام و ارزها مستلزم بررسی روزانه بازار و به‌خصوص بخشی است که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

برای اطلاعات و نکات بیشتر در معاملات فارکس می توانید به مقاله آموزش 0 تا 100 درک چرخه معاملات در بازار فارکس مراجعه کنید.

هوشیار و آگاه باشید

3. سبد سرمایه خود را متنوع کنید

متخصصان مالی روی اصل متنوع سازی سبد سرمایه قسم می‌خورند! سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار یا جفت ارزهای متنوع می‌تواند ریسک شما را کاملا متعادل کند. در این صورت، اگر یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری شما با کاهش شدید قیمت مواجه شود، احتمالا دیگر سرمایه‌گذاری‌ها دچار سرنوشت یکسان نمی‌شوند. بنابراین از خطر کال مارجین شدن در امان خواهید بود.

همچنین در رابطه با متنوع بودن سبد سرمایه ما یک مقاله در مورد تخصیص یک پرتفوی و سبد سهام متنوع در بازار فارکس منتشر کرده ایم ، پیشنهاد می کنیم سری به این مقاله بزنید.

سبد سهام متنوع فارکس چه مزایایی دارد؟

4. یک برنامه پشتیبان داشته باشید

اگر سه توصیه فوق را بخش اول ماجرا بدانیم، قسمت دوم باید به آماده‌سازی برای تمام سناریوهای احتمالی اختصاص یابد. زیرا در صورت صدور مارجین کال، باید دارایی یا پول نقد لازم را در دست داشته باشید.

چطور از وضعیت کال مارجین خارج شویم؟

بیایید فرض کنیم که توصیه‌های چطور کال مارجین نشویم موثر واقع نشدند. در این صورت باید چه اقدامی انجام دهیم؟ دریافت مارجین کال بدون شک یک موقعیت استرس‌زا برای تمام معامله‌گران یا سرمایه‌گذاران است. با این حال، با دنبال کردن چند مرحله کلی می‌توان از این مخمصه چالش‌برانگیز عبور کرد و از شر آن خلاص شد.

در مرحله اول، ضروری است که اقدامات فوری برای کاهش کال مارجین انجام شود. این کار ممکن است شامل تزریق وجوه اضافی به حساب معاملاتی یا فروش دارایی‌های خاص برای برآورده کردن الزامات حساب باشد. برقراری ارتباط با بروکر نیز برای بحث در مورد گزینه‌ها یا استراتژی‌های احتمالی در حل موثر کال مارجین بسیار مهم است.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   بررسی و ثبت نام بروکر آلپاری

اتخاذ شیوه‌های محتاطانه مدیریت ریسک نیز برای جلوگیری از کال مارجین‌های آتی بسیار ضروری است. تنظیم یک دستور حد ضرر می‌تواند به محدود کردن ضررهای احتمالی در بازارهای بی‌ثبات مانند فارکس و ارزهای دیجیتال کمک کند. نظارت منظم و ارزیابی مجدد سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند به شناسایی خطرات احتمالی یا علائم هشداردهنده منجر شود.

به طور کلی، برخورد با کال مارجین با ذهنیتی آرام و استراتژیک، اجرای اقدامات مدیریت ریسک مناسب و مطلع ماندن از شرایط بازار، می‌تواند شما را از وضعیت کال مارجین خارج سازد.

همچنین به شما پیشنهاد می کنیم سری به مقاله روانشناسی مدیریت ریسک مراجعه کنید.

چطور از وضعیت کال مارجین خارج شویم؟

ریسک‌های معاملات با لوریج زیاد

انتخاب حساب با لوریج زیاد با پتانسیل سود بالاتر همراه هستند؛ اما خطرات قابل توجهی را نیز برای سرمایه‌گذاران به همراه دارند. یکی از ریسک‌های اصلی، احتمال زیان‌های بزرگ است.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   سرمایه ریسک پذیر چیست و چرا در معاملات اهمیت دارد؟

در معاملات دارای لوریج ، اساسا باید اعتبار قرض کرد و با بیش از موجودی فعلی حساب خود سرمایه‌گذاری کرد. این امر هم احتمال سود و هم احتمال زیان را تقویت می‌کند. زیرا هرگونه کاهش در ارزش سرمایه‌گذاری، نه‌تنها مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد، بلکه میزان بدهی به بروکر را هم بالا می‌برد. بنابراین اگر سرمایه‌گذاری ضعیف عمل کند، سرمایه‌گذاران با زیان‌های مالی قابل توجه و کال مارجین مواجه می‌شوند.

ریسک‌های معاملات مارجین

مزایای معاملات با لوریج

تا به حال فقط به معنی Call Margin فارکس و چطور کال مارجین نشویم پرداخته‌ایم. اما این موضوع نباید باعث ترس بیش از حد در شما شود. زیرا معاملات اگر به درستی انجام شوند، مزایای بسیار بالایی به همراه دارند.

اولین و مهم‌ترین مزیت معاملات با لوریج ، احتمال تقویت بازدهی بالقوه است. درواقع سرمایه‌گذاران با استقراض وجوه می‌توانند قدرت خرید خود را بالا ببرند و حضور خود را در بازار پررنگ کنند. بنابراین حتی با یک سرمایه‌گذاری اولیه کوچک هم می‌توان وارد معاملات بزرگ‌تر فارکس شد و سود بیشتری کسب کرد.

از طرف دیگر، معاملات با لوریج ابزار ارزشمندی برای تنوع‌بخشی در فارکس است. افراد با توانایی سرمایه‌گذاری در طیف وسیع‌تری از جفت ارزها، می‌توانند پول خود را در ارزهای مناطق جغرافیایی گوناگون پخش کنند. این امر، خطر اتکای صرف به یک نوع ارز و یک منطقه جغرافیایی را کاهش می‌دهد.

مزایای معاملات مارجین

جمع‌بندی

برای اطلاعات و منابع بیشتر در رابطه با چطور کال مارجین نشویم می توانید به وبسایت های nerdwallet.com و bankrate.com مراجعه کنید.

خرید اوراق بهادار و جفت ارزها با مارجین برای اکثر سرمایه‌گذاران ایده خوبی نیست. زیرا در صورت کال مارجین شدن، وادار به افزایش موجودی حساب خود می‌شوید؛ چه از طریق افزودن پول نقد یا با فروش دارایی‌های موجود باشد.

پدیده کال مارجین آن‌قدر جدی است که برای کاسته شدن از استرس آن، میم‌های زیادی در اینترنت از آن به وجود آمده‌اند. کال مارجین اغلب در دوره‌های نوسانات شدید بازار رخ می‌دهد. پس حداقل در چنین شرایطی، بهتر است معامله نکنید. اگر درباره اینکه چطور کال مارجین نشویم سوالات بیشتری دارید، حتما با ما در میان بگذارید.

ممنون که تا آخر مقاله با ما همراه بودید، امیدوارم این مقاله برایتان سودمند باشد. خوشحال میشیم سوالات و نظرات ارزشمندتون رو برای ما بنویسید، امیدواریم ترید پرسودی داشته باشید🌹🌹

به این نوشته امتیاز دهید

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *