آموزش جامع مفاهیم پایه در بازار فارکس | گوگل فارکس

بسیاری از تریدرها همه روزه با موضوعاتی همچون پیپ ؛ مارجین ؛ لات و… روبرو هستند اما شاید مفهوم واقعی این موضوعات پایه را به درستی درک نکنند. در این قسمت از آموزش فارکس قصد داریم به آموزش یکسری از مفاهیم مهم و پایه بازار فارکس بپردازیم.

توضیحات زیر به همراه عکس می باشد که شما می توانید بر روی متاتریدر گزینه ها را پیدا کنید.

آموزش فارکس | لات (لاتیج،Lot) چیست ؟

لات lot در بازار فارکس معیار اندازه گیری حجم معاملات است. لاتیج (لات،Lot) نشان دهنده ی مقدار حجم معامله ی شما است. فرمول تعیین لات استاندارد طبق مدیریت سرمایه به صورت زیر می باشد:

میزان سرمایه (موجودی،balance) تقسیم بر عدد ده هزار
money management = balance ÷ 10.000

گزینه لات در متاتریدر با کلمه Volume نامگذاری شده است مطابق عکس زیر:

آموزش فارکس از صفر تا صد

 

 Pip پیپ چیست؟

پیپ یا pip معیار اندازه گیری جابجایی قیمت است. به کوچکترین واحد تغییر قیمت pip گفته می شود. اگر بروکر شما قیمت را تا 5 رقم اعشار نشان می دهد (همانند بروکر آمارکتس) ؛ عدد نشان دهنده PIP بصورت زیر است:

جهت افتتاح حساب در بروکر دارای اعتبار با کلیک بر روی بروکر amarkets  ثبت نام کنید و 20 درصد شارژ هدیه ی اضافی دریافت نمایید.

در جفت ارزهایی که یکطرف آنها ارز JPY است ؛ عدد دوم بعد اعشار PIP میباشد.
بقیه ی جفت ارزها عدد چهارم بعد از اعشار PIP میباشد. مطابق عکس زیر:

آموزش فارکس شیراز

 مارجین Margin چیست ؟

مارجین مقدار پول درگیر در یک معامله است. مقدار پولی که توسط بروکر برای تضمین باز ماندن آن معامله کنار گذاشته می‌شود ؛ به زبان ساده مانند وثیقه نگهداری می کند. مقدار مارجینی که برای هر معامله درگیر می شود ، به مقدار لوریج  حساب بستگی دارد.

فیلم آموزش فارکس

 

Margin call چیست؟

margin call به معنای از دست رفتن کل سرمایه و بسته شدن اجباری معاملات است. کال مارجین در صورتی که مقدار ضرر از سطح معین استاپ اوت عبور کرده باشد اتفاق می افتد.
مارجین کال وضعیتی اضطراری است که تریدر باید برای حفظ معاملات باز خود ؛ موجودی بیشتری را به حساب واریز کند.

 

مارجین لول چیست؟

سطح مارجین لول درصد (٪) ارزش بر اساس میزان موجودی معامله گران در مقابل مارجین استفاده می شود. Margin Level به شما امکان می دهد بدانید چه مقدار از موجودی شما برای معاملات جدید در دسترس است. هرچه سطح مارجین بیشتر باشد، Free margin بیشتری برای معامله در اختیار دارید. و بالعکس هرچه سطح مارجین کمتر باشد، Free margin کمتر برای معامله در دسترس است، که می تواند منجر به اتفاقات بسیار بدی شود … مانند Margin Call یا Stop Outکه بعداً مورد بحث قرار می گیرد. بستر معاملاتی شما به طور خودکار سطح مارجین شما را محاسبه و نمایش می دهد. اگر معاملات باز ندارید، مارجین لول شما صفر خواهد بود. در فرآیند معاملات سطح مارجین بسیار مهم است. بروکرهای فارکس از سطوح مارجین برای تعیین این که آیا می توانید معاملات جدید اضافی باز کنید یا خیر، استفاده می کنند.

کارگزاران مختلف محدودیت های مختلفی برای سطح مارجین تعیین می کنند، اما اکثر کارگزاران این محدودیت را 100 set تعیین می کنند .این بدان معناست که وقتی ارزش خالص شما مساوی یا کمتر از مارجین مورد استفاده شما باشد، نمی توانید هیچ معامله جدید اضافی باز کنید. اگر می خواهید معامله جدید باز کنید، ابتدا باید پوزیشن های باز قبلی را کلوز کنید.

آموزش جامع مفاهیم پایه در بازار فارکس | گوگل فارکس
آموزش جامع مفاهیم پایه در بازار فارکس | گوگل فارکس

 

Free margin (مارجین لول) در فارکس چیست؟

Free margin چیست؟ Free margin مقدار پولی است که در یک حساب تجاری وجود دارد و برای باز کردن معاملات جدید استفاده می شود. می توان با کسر مارجین مورد استفاده ی معامله گران محاسبه کرد. ممکن است اکنون به این فکر کنید که “اکوئیتی چیست؟”. ارزش خالص مجموع موجودی حساب و هرگونه سود یا زیان تحقق نیافته از هر موقعیت باز است. وقتی از موجودی حساب صحبت می کنیم، از کل پول سپرده شده در حساب معاملاتی صحبت می کنیم (این شامل مارجین استفاده شده برای هر موقعیت باز است). اگر هیچ معامله ای باز نشده است، ارزش خالص آن برابر با مانده حساب معاملاتی است. مفهوم موارد فوق این است که مارجین آزاد در واقع شامل هرگونه سود یا زیان تحقق نیافته از معاملات باز است. این بدان معناست که اگر معاملات باز دارید که در حال حاضر سودآور است، می توانید از این سود به عنوان مارجین اضافی برای باز کردن معامله های جدید در حساب تجاری خود استفاده کنید.

 

سطوح مارجین و کال مارجین

کال مارجین در فارکس زمانی اتفاق می افتد که یک معامله برخلاف تحلیل شما به حدی حرکت کند که حساب شما به اندازه کافی برای دریافت مارجین اولیه ، موجودی نداشته باشد. در این حالت شما با یک کال مارجین از کارگزار خود مواجه خواهید شد. آن چه اتفاق می افتد این است که یا بلافاصله پوزیشن شما کلوز میشود یا باید موجودی بیشتری به حساب معاملاتی خود اضافه کنید.

 

خلاصه مارجین فارکس

مارجین در فارکس یک مفهوم بسیار مهم است که اغلب توسط معامله گران جدید نادیده گرفته میشود. اغلب اوقات استراتژی ها بد نیستند، بلکه مدیریت ضعیف سرمایه و کمبود مارجین است که باعث ضرر معامله گران میشود و حساب های تجاری را نابود می کند. با این حال، نظارت بر حساب و درک روشنی از نحوه مدیریت سرمایه بر اساس مارجین مورد نیاز آن نسبتاً ساده است. همچنین لازم به ذکر است که نباید در معامله با حداکثر مارجین موجود وارد شد. فقط به این دلیل که می توانید به مارجین زیاد دسترسی پیدا کنید به این معنی نیست که باید خود را غرق کنید.

هنگامی که سطح مارجین شما برابر با Balance حساب باشد، کارگزار به شما اجازه نمی دهد معاملات جدیدی باز کنید. کال مارجین زمانی اتفاق می افتد که Equity منفی شما بیشتر از مارجین استفاده شده باشد. اگر معاملات ضررده همچنان علیه شما ادامه یابد چه اتفاقی می افتد؟ اگر این اتفاق بیفتد، هنگامی که سطح مارجین شما به سطح خاصی دیگر می رسد، کارگزار مجبور می شود معاملات شما را ببندد. سطح خاص دیگر به عنوان استاپ اوت شناخته می شود و براساس هر کارگزار متفاوت است.

جهت آشنایی بامفهوم اسپرد نیز؛ مطلب آموزشی « اسپرد (spread) چیست؟» را در سایت گوگل فارکس مطالعه فرمایید.

دریافت ویدئو  | بخش اول

2.8/5 - (6 امتیاز)

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

4 دیدگاه ها

 • سلام و عرض ادب
  سپاس از همراهی شما کاربر گرامی
  پایدار و سربلند باشید

  • سلام و عرض ادب
   لطفا لینک زیر را مطالعه فرمایید :
   https://bit.ly/2HFXSJS

   در مورد انتخاب حدضرو سود توجه داشته باشید که حداقل میزان ریسک به ریوارد 1به 1 میباشد یعنی در بدترین حالت باید میزان sl برابر با میزان tp باشد. اما همواره میبایست بازه ای را در نطر بگیرید که مقدار tp شما بیشتر از مقدار sl باشد. و هیچگاه مقدار sl خود را بیشتر از مقدار tp انتخاب نکنید.
   سپاس از همراهی شما کاربر گرامی
   پایدار و سربلند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *