آشنایی با شاخص خرده فروشی ؛ شاخص مطالبات بیمه بیکاری ؛ نشست اوپک

آشنایی با شاخص خرده فروشی ؛ شاخص مطالبات بیمه بیکاری | تحلیل بنیادین

شاخص خرده فروشی یا retail sales چیست؟

شاخص خرده فروشی یک برآورد جامع از فروش کالاهای جزئی در طی یک دوره ی زمانی اعلام شده میباشد که معمولا بر اساس نمونه گیری داده ای برای مدل سازی کل کشور به کار گرفته می شود.  تقاضای مصرف کنندگان برای محصولات تکمیل شده سنجش تقاضای خرده فروشی به منظور کاهش پالس اقتصادی مسیر پیش بینی شده ی آن در جهت گسترش یا انقباض است . این شاخص به عنوان شاخص پیشرو در اقتصاد کلان معرفی میشود و دادها و ارقام خرده فروشی سالم به طور معمول باعث حرکت مثبت در بازارهای سهام میشود .خرده فروشی یک شاخص اقتصادی ماهیانه است .گزارش خرده فروشی که توسط اداره آمار و وزارت بازرگانی تهیه و منتشر شده است ماه گذشته را پوشش میدهد و حدود دو هفته پس از پایان هرماه منتشر میشود .به طور کلی ارقام خرده فروشی برای سهام داران به ویژه برای کسانی که به طور مستقیم در شرکت های خرده فروشی سرمایه گذاری می کنند حیاتی است آنها همچنین جز مهمی از کل تولید ناخالص داخلی هستند .بنابراین هرچه هزینه های خرده فروشی کاهش یابد میتواند موحب رکود اقتصادی با کاهش درآمدهای مالیاتی و اجبار شرکتها به تعدیل نیرو شود این نخستین و گسترده ترین دسته بندی اطلاعات هزینه های مصرفی اولیه است که مقیاس اصلی هزینه های مصرف کننده در کلیه فعالیت های اقتصادی را شامل میشود.

جهت  ثبت نام در بروکر آمارکتس کلیک کنید و 20% بونوس هدیه از این بروکر معتبر دریافت نمایید.

شاخص مطالبات بیمه بیکاری یا unemployment claims چیست؟

تعداد افرادی که در طول یک هفته  و برای اولین بار تقاضای بیمه بیکاری کرده اند مطالبات بیمه بیکاری نام دارد.این شاخص معمولا به صورت هفتگی اعلام میشود همچنین این شاخص یکی از مهمترین شاخص های اقتصادی کشور است که به صورت مستقیم برروی بازار تاثیر میگذارد. به طور کلی این شاخص به عنوان یک شاخص ثانویه به کار میرود اما تعداد بیکاران یک نشانه ی مهم از سلامت کلی اقتصادی است زیرا هزینه های مصرف کننده با شرایط بازار کار بسیار مرتبط است . شاخص مطالبات بیمه بیکاری برای کسانی که سیاست پولی کشور را کنترل میکنند بسیار حائز اهمیت است.

نشست اوپک یا opec meeting چیست؟

نشست اوپک معمولا هر ۶ ماه یکبار برگزار میشود. محل برگزاری این نشست  شهر وین در کشور اتریش است.معمولا نمایندگان از ۱۴ کشور صادر کننده ی بزرگ نفتی در این اجلاس شرکت میکنند .در این جلسات درباره ی مشکلات و مسایل مربوط به بازارهای انرژی و مهمتر از آن  اعضا درباره ی میزان تولیدات نفتی توافق میکنند. این جلسات نزدیک به رسانه ها برگزار میشود اما عموما نماینده ی اوپک با گزارشگران گفتگو میکند و یک بیانیه رسمی در مورد سیاست ها و تصمیمگیری ها ایراد می شود. نمایندگان سازمان اوپک از کشورهای مختلف هستند که صاحب بیش از ۴۰% ذخایر نفت جهان هستند و در سطح تولید از درجه و کیفیت بالایی برخوردارند و با توجه به میزان تولید و ذخایر خود تاثیر بالایی بر قیمت نفت دارند.

1/5 - (1 امتیاز)

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.