مصاحبه با گری دیتون رویکرد یک معامله‌گر حرفه‌ای به پیش‌بینی بازار

با سلام خدمت مخاطبین عزیز و همراهان همیشگی وبسایت گوگل فارکس. در سلسه قسمت های مصاحبه فارکس، در این قسمت به متن مصاحبه گری دیتون با مجری برنامه یوتیوب «Etienne Crete – Desire To TRADE» پرداختیم. در مورد گری دیتون باید به شما بگوییم که گری، که تخصصش در تحلیل تکنیکال و خواندن نوار قیمت است، دیدگاهی منحصر به فرد از بازار دارد. در این مصاحبه، گری به ما نشان می‌دهد که چگونه از خواندن نوار قیمت برای پیش‌بینی بازار استفاده می‌کند.

متن مصاحبه مجری با گری دیتون

مجری: امروز من با گری دیتون درباره “پیش‌بینی بازار به سبک یک معامله‌گر حرفه‌ای” صحبت می‌کنم.

مجری: گری، لطفاً برای بینندگان توضیح دهید که خواندن نوار قیمت چیست و چگونه می‌توان از آن برای پیش‌بینی بازار استفاده کرد؟

گری: خواندن نوار قیمت (Price Bar) به تفسیر معاملات لحظه به لحظه در بازار اطلاق می‌شود. با تحلیل حجم معاملات، قیمت و زمان، می‌توان اطلاعات ارزشمندی در مورد روانشناسی بازار و جهت احتمالی حرکت قیمت به دست آورد.

مجری: می‌توانید مثالی از نحوه استفاده از خواندن نوار قیمت (Price Bar) برای پیش‌بینی بازار ارائه دهید؟

گری: بله، البته. به عنوان مثال، اگر شاهد افزایش ناگهانی حجم معاملات در یک سهم خاص باشیم، می‌تواند نشان‌دهنده ورود پول هوشمند (Smart Mony) به بازار باشد. این امر می‌تواند به عنوان یک سیگنال صعودی برای سهم تلقی شود.

مجری: چه نوع ابزارهایی برای خواندن نوار قیمت (Price Bar) مفید هستند؟

«اگر علاقه مند به انواع نمودار ها و چارت ها در فارکس هستید، و می‌خواهید خواندن تخصصی هر کدام از آنها را یاد بگیرید، در اینجای مصاحبه پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله شناخت انواع نمودار فارکس بزنید.»

گری: ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارد، اما من شخصاً از پلتفرم‌های معاملاتی که اطلاعات حجم معاملات و سفارشات را به صورت زنده ارائه می‌کنند، استفاده می‌کنم.

مجری: گری، چه توصیه‌ای به معامله‌گرانی که می‌خواهند مهارت خود را در خواندن نوار قیمت (Price Bar) ارتقا دهند، دارید؟

بهترین راه برای یادگیری، تمرین و مشاهده معامله‌گران حرفه‌ای است. همچنین می‌توانید از منابع آموزشی موجود مانند کتاب‌ها و وبینارها استفاده کنید.

عکس نمای کلی نوارخوانی و صحبت های گری درباره روانشناسی بازار

نمای کلی نوارخوانی و صحبت های گری درباره روانشناسی بازار

در این مصاحبه، گری درباره موضوع روانشناسی معاملات و اهمیت خواندن نوار در بازار صحبت می‌کند. گری به این نکته اشاره می‌کند که بسیاری از معامله‌گران که به او مراجعه می‌کنند، مشکلات روانشناسی دارند که عمده آنها ناشی از عدم توانایی در خواندن بازار است.

گری تاکید می‌کند که در گذشته از تیکر تیپ استفاده می‌شد، اما اکنون از نمودارهای چند دقیقه‌ای استفاده می‌شود و یادگیری خواندن نوار بازار بسیار حیاتی و ارتباط زیادی با روانشناسی معاملاتی دارد.

همچنین، وی بیان می‌کند که وقتی ما توانایی خواندن نوار را داریم، ابهام از بازار کاسته می‌شود و این باعث می‌شود ترس کاهش یابد. اما اگر نتوانیم بازار را به درستی تفسیر کنیم، ترس می‌تواند ما را هدایت کرده و عملکرد ما را تحت تأثیر قرار دهد.

عکس نوارخوانی چیست؟

نوارخوانی چیست؟

گری: خب، خوندن نوار بازار یه رویکرد خیلی منظم به بازاره و همه بهترین معامله‌گرهایی که باهاشون کار کردم و یا می‌شناسم همگی بلد بودن چطور این کار رو انجام بدن.

همه اونها هم کلی وقت صرف یادگیریش کردن. پس، همه شون از این موضوع بهم گفتن که بعد از یادگیری خوندن نوار بازار، ترس و اون آشفتگی شدید ذهنی خیلی کمتر شد و نتایج معامله‌شون هم بهتر شد.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   بهترین روش یادگیری فارکس چیست؟

نمودار 5 دقیقه ای در S&P

گری: بیایید برای یک لحظه به یک روز در بازار S&P نگاه کنیم. من با استفاده از یک نمودار پنج دقیقه‌ای معامله می‌کنم. در اینجا ما از قیمت‌های باز، بسته و پایین استفاده می‌کنیم، بدون استفاده از شمع‌ها.

عکس نمودار 5 دقیقه ای در S&P

حالا بیایید نگاهی به تحلیل نمودار بیندازیم. اولین نوار سبزی که مشاهده می‌شود، نشان می‌دهد که تقاضا افزایش یافته است. ما می‌خواهیم دقیق‌تر به روند بازار نگاه کنیم و ببینیم آیا قیمت‌ها به سمت بالا حرکت می‌کنند یا خیر.

حجم معاملات نیز یک نکته مهم است که به ما کمک می‌کند تا وضعیت بازار را درک کنیم. در حین معامله، زمانی که بازار سعودی می‌شود، نمودارها را به دقت مشاهده می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که آیا باید به معامله بپردازیم یا صرفاً منتظر بمانیم.

در طول روز ما می‌بینیم که بازار به طور مداوم تغییراتی دارد. این تغییرات واکنش‌هایی از سوی معامله‎‌گران و بازیگران بازار است که ممکن است اثرات مختلفی را بر روند بازار داشته باشد. اینکه آیا باید به معامله بپردازیم یا منتظر بمانیم، به طور کلی از وضعیت و تغییرات بازار وابسته است.

در نهایت، هدف ما این است که به طور دقیق نوارهای بازار را تحلیل کنیم و به بهترین تصمیم برای معاملاتمان برسیم.

عکس نحوه رسیدگی به شکست کانال

نحوه رسیدگی به شکست کانال

مجری: جالب توجه است که بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار، شکسته شدن کانال را به منزله‌ی ضرورت نزول قیمت می‌دانند. اما شما دیدگاه متفاوتی دارید و معتقدید که پس از شکسته شدن کانال، قیمت به داخل آن باز می‌گردد. درست است؟

گری: بله، وقتی کانال به این صورت شکسته میشه، اشباع فروش داریم و لزوماً به معنای پایان حرکت نیست. خیلی وقت‌ها شاهد شکسته شدن کانال هستیم، مثل دیروز در S&P که به سمت بالا شکستیم و بازار همچنان به صعود ادامه داد. پس این هم اتفاق می‌افته. نمی‌تونیم بگیم «پایین هستیم، اشباع فروش داریم، پس باید برگرده داخل کانال». احتمال این قوی هست، اما الزامی نیست.

مجری: در نهایت این خواندن نوار بازاره که به ما راه رو نشون می‌ده، اینطوره؟ اینکه قیمت داخل کانال می‌ره یا نه، درسته؟

گری: درسته. توی این میله (قیمت) تقاضا رو می‌بینیم، خریداران وارد می‌شن و با جدیت بازار رو به بالا می‌کشن. کف بالاتر، قله بالاتر و یک قیمت پایانی قوی در بالا داریم. قطعاً الان استاپ خودم رو به نقطه سربه‌سر می‌آرم. هیچ دلیلی برای ریسک وجود نداره.

حالا چیزی که بعضی‌ها بهش «معامله بدون ریسک» می‌گن، شاید اصطلاح دقیقی نباشه، اما راه راحتی برای معامله‌گریه. دیگه نگران ریسک ضرر خودم نیستم، چون الان توی این معامله سود دارم. هدف ما، همونطور که گفتید، برگشت به داخل کانال ترند هست. هدف عادی بازار همینه و ببینید، موفق شدیم.

مجری: خیلی خوب. حالا یه سوال دیگه. در مورد حجم معاملات در این میله چطور؟

گری: حجم معاملات در حال افزایش به سمت بالاست، که خیلی خیلی صعودیه. نسبت به میله‌ی قبلی حرکت قیمت کمتر شده، اجازه بدید نشونتون بدم تا واضح باشه. دفعه قبل با این حجم این مقدار حرکت داشتیم، الان حجم بیشتری داریم اما حرکت کمتره.

یعنی پیش‌رانش به پایین کوتاه‌تر شده. بنابراین شاید فکر کردن به برداشتن بخشی از معامله در اینجا ایده بدی نباشه. همچنین کمی بالاتر چند سطح مقاومت داریم، از اینجا تا اینجا. این مقاومت جدیه چون قبلاً در این محدوده تراکم داشتیم و ترند نزولی رو می‌شکستیم.

به این خط «خط عرضه» می‌گیم و انتظار ورود عرضه در اینجا رو داریم. وقتی به قبل نگاه می‌کنیم می‌بینیم عرضه اومد پایین و دوباره پایین اومد. اما اینجا شبیه اون دو مورد نیست. یکی از ویژگی‌هایی که موقع آموزش خواندن نوار بازار یاد میدم اینه که همیشه باید موج صعودی یا پایین فعلی رو با موج‌های قبلی مقایسه کنیم.

این خیلی صعودی‌تر از اون حرکت نزولی قبلیه. با سرعت بالا حرکت می‌کنیم، حجم خوبی داریم و همه اینها نشانه‌های خوبیه. با اینکه به کانال ترند رسیدیم، ترجیح می‌دم این معامله رو کمی بیشتر نگه دارم، شاید استاپ رو به زیر این کف بیارم تا حفاظت بشه.

عکس چه زمانی پولبک بیش از حد است؟

چه زمانی پولبک بیش از حد است؟

مجری: چطور می‌تونیم یه پولبک معمولی رو از یه پولبک که احتمالاً باعث فعال شدن استاپ لاس ما می‌شه تشخیص بدیم؟

به عبارت دیگه، چه مقدار پولبک ، پولبک زیادی محسوب می‌شه؟

گری: بخش اول تحلیل حجم و حرکت صعودی

اگر در این نقطه حجم معاملات مشابه این قسمت وجود داشت، خرید نمی‌کردم. این نشانه‌ی روشنی از ورود عرضه به بازار است. به‌طور معمول به دنبال بزرگ‌ترین قیمتی نزولی به همراه بیشترین حجم معاملات از زمان شروع روند صعودی هستیم.

اینجا چنین چیزی نمی‌بینیم؛ این اولین سرنقطه است. سرنقطه‌ی دوم به شدت روند صعودی بازار مربوط می‌شود. ما نه تنها این مقاومت را شکسته‌ایم، بلکه چندین سطح مقاومتی دیگر را هم رد کرده‌ایم و در هیچ‌یک از عقب‌نشینی‌ها تا کنون عرضه‌ای مشاهده نکرده‌ایم.

عکس بخش اول تحلیل حجم و حرکت صعودی

بخش دوم حرکت بازار و شناسایی فرصت‌های معاملاتی

اکنون که به سطح حمایت می‌رسیم، مقاومت قبلی به این معنی که در نوبت بعد به عنوان حمایت عمل خواهد کرد. همانطور که در اینجا می‌بینیم، مقاومت قبلی به حمایت تبدیل شده است. این یکی از ویژگی‌های رایج بازار و نحوه‌ی رفتار آن است.

پس سرنقطه‌ی دیگر این است که حجم معاملات در انتهای این قیمتی قوی نیست و در مقاومت قبلی، که اکنون حمایت است، متوقف شده است.

عکس بخش دوم حرکت بازار و شناسایی فرصت‌های معاملاتی

بخش سوم خواندن نمودار و بینش‌های روانشناختی

بازار می‌خواهد بالا برود اما پایین می‌آید، که برای خرید کوتاه ایده‌آل است. حتی می‌توانید روی این قیمتی با یک توقف بالاتر از سقف کوتاه کنید. با این حال، شاهد ورود عرضه (فروخته شدن) هستیم، بنابراین باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

خواندن نمودار از نظر روانی نیز مفید است، زیرا حتی وقتی اشتباه می‌کنیم (مثل خطای قبل از خرید)، به سرعت متوجه شده و می‌توانیم تنظیمات لازم را انجام دهیم و با توجه به شرایط معامله کنیم؛ نه اینکه گیج و ناراحت شویم و بگوییم بازار این کار را می‌کند و استاپ ما فعال شده. خواندن نمودار به حذف این آشفتگی‌ها کمک می‌کند.

مجری: این عالیه! من خیلی موافقم که نگاه منطقی به بازار می‌تونه خیلی کاربردی باشه. دیگه نیاز نیست حدس بزنید یا خیلی تلاش کنید بفهمید چی میخواد بشه. فقط کافیه منطق بازار رو دنبال کنید و همه چیز خوب پیش میره.

به نظرم این دیدگاه خیلی جالبه.

یه سوال جالب دارم، به نظرتون تا چه زمانی تو هر سشن معاملاتی میشه وارد شد؟ مثلا اگه نزدیک ساعت ۲ بعد از ظهر باشه دیگه دیره؟

گری: ترید در صبح معمولاً برای خلاف روند مناسب است، به جز در روزهایی که بازار روند صعودی قوی دارد. در این روزها، انتظار اصلاح قیمتی صبح را داشته باشید و از آن به عنوان فرصتی برای خرید استفاده کنید.

ترید در بعدازظهر معمولاً برای ترند مناسب است. ترندها معمولاً از ۱:۳۰ تا ۲ بعدازظهر شروع می‌شوند، پس صبور باشید و منتظر شروع ترند بمانید.

نکات کلیدی برای ترید موفق

  • خواندن نمودار و تشخیص الگوهای قیمتی

تسلط بر خواندن نمودار و تشخیص الگوهای قیمتی، کلید موفقیت در ترید است.

با مطالعه و تمرین، می توانید الگوهای مختلف مانند سر و شانه، پرچم و … را شناسایی کنید.

تشخیص الگوها به شما کمک می کند تا پیش‌بینی‌های دقیق‌تری از روند بازار داشته باشید.

  • ترید در جهت روند

یکی از اصول اولیه ترید، معامله در جهت روند است.

به دنبال سطوح حمایتی و مقاومتی باشید تا بتوانید نقاط ورود و خروج خود را مشخص کنید.

از اندیکاتورهای تکنیکال مانند MACD، RSI و استوکستیک برای تأیید روند استفاده کنید.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   آموزش اندیکاتور RSI | اندیکاتور RSI چیست و چه کاربردی دارد | شاخص RSI چیست
  • صبر برای شروع ترند در بعدازظهر:

به طور کلی، ترندها در بعدازظهر قوی‌تر و قابل‌اعتمادتر هستند.

تا شروع ترند در بعدازظهر صبر کنید و سپس وارد معامله شوید.

از نوسانات صبحگاهی برای ورود به معاملات خلاف روند استفاده نکنید.

  • استفاده از اصلاح قیمتی صبح به عنوان فرصت خرید

اصلاح قیمتی صبح، فرصتی برای خرید در قیمت‌های مناسب‌تر است.

به دنبال سطوح حمایتی و الگوهای بازگشتی باشید.

از حجم معاملات برای تأیید قدرت اصلاح قیمتی استفاده کنید.

  • مدیریت ریسک و سرمایه

هیچ سیستمی بدون نقص نیست و همیشه احتمال ضرر وجود دارد.

برای هر معامله، حد ضرر تعیین کنید تا ریسک خود را محدود کنید.

از استراتژی‌های مدیریت سرمایه برای حفظ و افزایش سرمایه خود استفاده کنید.

نکات تکمیلی

به اخبار و تحولات بازار توجه کنید.

از روانشناسی بازار و احساسات خود آگاه باشید.

به طور مداوم در حال یادگیری و پیشرفت باشید.

از تجربه و نظرات معامله‌گران باتجربه استفاده کنید.

با رعایت این نکات و کمی صبر و حوصله، می‌توانید در معاملات خود موفق‌تر باشید.

به یاد داشته باشید که هیچ تضمینی برای موفقیت در بازار وجود ندارد، اما با تلاش و پشتکار می توانید شانس خود را برای سودآوری افزایش دهید.

اگر تمایل به تماشای کامل این مصاحبه را دارید میتوانید از لینک مصاحبه رویکرد یک معامله‌گر حرفه‌ای به پیش‌بینی بازار مراجعه کنید.

 

3.3/5 - (3 امتیاز)

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *