خرید عرضه اولیه سهام

روش جدید خرید عرضه اولیه سهام

عرضه اولیه سهام به سهام شرکت هایی اطلاق می شود که برای اولین بار در بازار بورس و فرابورس عرضه می گردند. شرکت ها با کسب مجوزهای لازم از سازمان بورس اقدام به عرضه سهام خود به تعداد و قیمت مشخص و در زمان معین به دارندگان کد بورسی می کنند. عرضه های اولیه همواره قیمت گذاری مناسبی داشته و معمولا سودده هستند. از آن جا که عرضه های اولیه با قیمتی کمتر از ارزش واقعی خود عرضه می شوند، از متقاضیان بسیاری برخوردار می باشند. از این رو تعداد سهام به گونه ای در نظر گرفته می شود که به تمامی سهامداران تخصیص پیدا کند. با مطالعه این مطلب با نحوه خرید عرضه اولیه آشنا خواهید شد.

روش خرید سهام عرضه اولیه

خرید عرضه اولیه جدید 1401 به دو روش قابل انجام است: روش آنلاین و روش آفلاین.

خرید آفلاین عرضه اولیه سهام: 

در این روش معامله گر با توجه به اطلاعیه مندرج سازمان بورس در مورد عرضه اولیه، یک روز جلوتر نسبت به شارژ حساب کارگزاری خود اقدام کرده و حجم معاملاتی و قیمت را در سامانه وارد می کند تا کارگزار در زمان عرضه نسبت به خرید سهم برای او اقدام نماید.

خرید آنلاین عرضه اولیه :

در روش آنلاین، سهامدار در زمان مشخص شده سازمان بورس نسبت به خرید عرضه اولیه به روش آنلاین در سامانه اقدام می نماید.

اطلاع از عرضه اولیه سهام

 

چگونه باید از عرضه های اولیه مطلع شویم؟

زمان و فهرست عرضه های اولیه معمولا به چند طریق اطلاع رسانی می گردد. بسیاری از کارگزاری ها نسبت به ارسال پیامک به مشتریان خود مبادرت می ورزند و یا پیام عرضه اولیه سهام به شکل نوتیفیکیشن در گوشی همراه مشتریان اطلاع رسانی می گردد. پیام ناظر بازار نیز معمولا در ساعات اداری به شکل یک اعلان نمایش داده می شود. این پیام شامل اطلاعاتی چون تاریخ عرضه اولیه، تعداد کل سهام قابل عرضه، ساعت مجاز ثبت سفارش، سهمیه برای هر کد بورسی و بازه قیمتی سهم می باشد.

 سایت های بورسی نیز آخرین اخبار عرضه اولیه بورس را برای اطلاع کاربران خود درج می کنند. پیج عرضه اولیه در شبکه های اجتماعی چون اینستاگرام و غیره نیز می تواند، برای اطلاع افراد از خبر فوری عرضه اولیه مفید باشد. شما می توانید، عرضه اولیه این هفته را در سایت عرضه اولیه و پیج های اقتصادی مختلف مشاهده نمایید.

چگونه عرضه اولیه سهام را ثبت سفارش نماییم؟

برای ثبت سفارش عرضه اولیه سهام ابتدا باید موجودی حساب کاربری خود را در کارگزاری شارژ نمایید. در هنگام ثبت سفارش به سهمیه هر فرد دقت نمایید، اگر بیشتر از سهمیه مشخص، ثبت سفارش نمایید، هیچ سهمی به شما تعلق نمی گیرد. حتما در قسمت قیمت، بیشترین قیمت را وارد کنید زیرا متقاضی زیاد است، در غیر این صورت احتمالا به شما سهمی تخصیص نخواهد شد.

اگر به تازگی کد بورسی گرفته و قصد خرید عرضه اولیه را دارید، شاید در ابتدای کار سردرگم شوید. اما نگران نباشید، ثبت سفارش عرضه اولیه بسیار آسان است. به طور مثال اگر سقف قیمت عرضه اولیه 3500 ریال و سهمیه هر نفر 2000 سهم در نظر گرفته شده باشد، شما باید به میزان 700 هزار تومن حساب خود را شارژ نمایید.

خرید عرضه اولیه سهام

با پایان یافتن مهلت ثبت سفارش و محاسبه تعداد شرکت کنندگان، سهام به شما تخصیص خواهد یافت. معمولا تعداد سهام برای هر فرد از حداکثر سهمیه ای که در نظر گرفته شده بود، کمتر خواهد شد. مابقی مبلغ به حساب کارگزاری شما بر می گردد و می توانید، برای عرضه اولیه بعدی از آن استفاده نمایید.

نحوه معامله عرضه اولیه سهام

سهام عرضه اولیه تخصیص یافته به شما معمولا یک تا دو روز کاری بعد در پرتفوی شما قرار می گیرد و شما قادر به معامله سهم خواهید بود. معمولا تا چندین روز و حتی ماه، صف خرید را در سهام خود شاهد خواهید بود و روزانه دامنه نوسان به حداکثر میزان خود یعنی مثبت 5 درصد خواهد رسید. بعد از گذشت مدتی، معامله گران زمان فروش عرضه اولیه را بعد از رسیدن سهم به ارزش واقعی خود و تشکیل صف های فروش گاه و بیگاه و تحلیل های سهم تشخیص می دهند.

شارژ حساب کارگزاری برای خرید سهم عرضه اولیه

خرید عرضه اولیه در روز دوم

جهت افتتاح حساب در بروکر رگوله شده amarkets ثبت نام کنید و 15% شارژ هدیه دریافت نمایید.

همانطور که در بالا گفتیم، عرضه اولیه متقاضیان بسیاری دارد، بنابراین هیچ فردی پیدا نمی شود که در روزهای دوم یا سوم، دست به فروش سهم خود بزند. از طرفی به دلیل محدود بودن سهمیه تعلق گرفته به هر نفر، خرید مجدد تعداد سهم بیشتر در روز دوم جذاب به نظر می رسد. اما باید گفت، خرید عرضه اولیه در روز دوم بسیار سخت است، البته قطعا غیر ممکن نیست. بسیاری از معامله گران، ترفندهایی را در این زمینه به کار می گیرند. یکی از این ترفندها، بهره مندی از ربات معامله گر است که سفارش خرید آنها را در راس ساعت 8 و نیم و همزمان با باز شدن بازار به عنوان نفرات اول ثبت می کند. بدین ترتیب با کوچکترین عرضه از طرف حقوقی ها، سهم به آنها تعلق می گیرد.

به این نوشته امتیاز دهید

مدیریتمشاهده نوشته ها

هدف کارشناسان تیم «گوگل فارکس» ، شناسایی نیاز و هدف شما معامله گران گرامی است.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *