شاخص نزدک چیست؟ چگونه شاخص Nasdaq را تحلیل کنیم؟

شاخص نزدک چیست؟ چگونه شاخص Nasdaq را تحلیل کنیم؟


نزدک شاخصی است که عملکرد بیش از 2500 اوراق بهادار را اندازه‌گیری می‌کند. این یک شاخص بازار سهام است که اغلب به همراه اس اند پی 500 و شاخص داوجونز استفاده می‌شود. یک شاخص کوچکتر، نزدک 100 نام دارد که عملکرد 100 شرکت بزرگ غیر مالی فهرست شده در بورس نزدک را بر اساس ارزش بازار اندازه‌گیری می‌کند. اما به راستی شاخص نزدک چیست، چه کاربردی دارد و چگونه مورد تحلیل قرار می‌گیرد؟

شاخص نزدک چیست؟

شاخص نزدک چیست؟
شاخص نزدک چیست؟

معیار نزدک مجموعه‌ای از سهام شرکت‌های مرتبط با فناوری است. در حال حاضر حدود نیمی از این شاخص را شرکت‌های بخش فناوری تشکیل داده‌اند که نام‌های معروفی مانند اپل، مایکروسافت، آمازون و گوگل در صدر فهرست قرار دارند.

با این حال، صنایع دیگری نیز در این شاخص گنجانده شده‌اند. از جمله صنایع مصرف‌کننده که حدود 17 درصد و بهداشت و درمان که حدود 10 درصد از شاخص را تشکیل می‌دهند. حتی برخی از شرکت‌های مالی مانند شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری T. Rowe Price هم در این شاخص حضور دارند. 10 سهم برتر تشکیل‌دهنده نزدک به شرح زیر هستند.

 • مایکروسافت 8.90 درصد
 • اپل 7.64 درصد
 • انویدیا 5.72 درصد
 • آمازون 5.44 درصد
 • متا 5.05 درصد
 • برادکم 4.33 درصد
 • Alphabet Class A (GOOGL) 2.75 درصد
 • Alphabet Class C (GOOG) 2.65 درصد
 • کاستکو 2.44 درصد
 • تسلا 2.13 درصد

توجه داشته باشید که رتبه شرکت‌ها و وزن آن‌ها در شاخص نزدک با توجه به ارزش سهام هر شرکت متغیر است. بنابراین اعداد فوق به هیچ وجه ثابت نیستند.

شاخص نزدک چه چیزی را اندازه‌گیری می کند؟

شاخص نزدک چه چیزی را اندازه‌گیری می کند؟
شاخص نزدک چه چیزی را اندازه‌گیری می کند؟

اما موارد اندازه‌گیری شاخص نزدک چیست؟ شاخص نزدک در بورس عملکرد سهام اجزای تشکیل‌دهنده این شاخص را اندازه‌گیری می‌کند. سهامی که همگی از شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سهام نزدک هستند. این شاخص دارای وزن ارزش بازار است؛ به این معنی که شرکت‌ها بر اساس ارزش سهام موجودشان در شاخص وزن می‌شوند.

این وزن دهی بر اساس عملکرد قیمت سهام شرکت‌ها تغییر می‌کند. مثلا در حال حاضر مایکروسافت به عنوان باارزش‌ترین شرکت جهان با حجم بازار حدود 3.02 تریلیون دلار تقریبا 9 درصد از شاخص نزدک را به خود اختصاص داده است.

شاخص نزدک توسط مدیران سرمایه‌گذاری به عنوان معیاری برای اندازه‌گیری عملکرد صندوق‌های خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. صندوق‌هایی که بر صنعت فناوری تمرکز دارند و از نزدک به عنوان راهی برای مقایسه عملکرد نسبی خود با سایر صندوق‌ها استفاده می‌کنند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   استراتژی مخصوص پوند ، دلار و ین | استراتژی معاملاتی گوپی باک

دلیل اهمیت شاخص نزدک چیست؟

دلیل اهمیت شاخص نزدک چیست؟
دلیل اهمیت شاخص نزدک چیست؟

شاخص نزدک به دلایل زیر از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • تمرکز بر فناوری: تاکید زیادی بر شرکت‌های فناوری دارد که معمولا محرک اصلی رشد اقتصادی هستند.
 • احساسات بازار: نشان‌دهنده تمایل سرمایه‌گذاران نسبت به بخش فناوری است که برای ارزیابی ریسک‌ها و فرصت‌ها در این بخش پویا از اقتصاد استفاده می‌شود.
 • تنوع: شامل ترکیبی از شرکت‌های بزرگ، کوچک و متوسط است که دید وسیعی از بازار ارائه می‌دهد.
 • جهانی: تنوع جهانی دارد و شرکت‌هایی از کشورهای مختلف دنیا را در خود جای می‌دهد.
 • ابزار معیار: در کنار شاخص صنعتی داوجونز و S&P 500 به عنوان معیاری برای عملکرد بازار بورس استفاده می‌شود.

به طور کلی، نزدک یک فشارسنج برای سلامت و عملکرد بخش فناوری و کل بازار سهام است. بنابراین ابزاری حیاتی برای سرمایه‌گذاران و تحلیلگران محسوب می‌شود.

روش محاسبه شاخص نزدک چیست؟

روش محاسبه شاخص نزدک چیست؟
روش محاسبه شاخص نزدک چیست؟

اما روش محاسبه شاخص نزدک چیست؟ محاسبه «شاخص ترکیبی نزدک» شامل چند مرحله زیر است.

 1. تعیین سرمایه بازار: در ابتدا باید برای هر شرکت فهرست شده در نزدک، قیمت فعلی سهم را در تعداد کل سهام موجود ضرب کنید تا ارزش بازار آن‌ها به دست آید.
 2. مجموع ارزش بازار: ارزش بازار تمام شرکت‌های موجود در شاخص را با یکدیگر جمع کنید.
 3. اعمال مقسوم‌علیه: سپس مجموع بر عدد خاصی به نام «مقسوم‌علیه» تقسیم می‌شود. مقسوم‌علیه یک رقم اختصاصی است که برای حفظ تداوم شاخص در طول زمان استفاده می‌شود. این رقم تغییراتی مانند تقسیم سهام و سایر تنظیمات را در نظر می‌گیرد. در حال حاضر مقسوم‌علیه نزدک 1,621,394,274 است.

فرمول محاسبه شاخص نزدک به صورت زیر است.

شاخص ترکیبی نزدک ₌ قیمت هر سهم × تعداد سهام موجود ÷ مقسوم‌علیه

این شاخص در طول هر روز معاملاتی مجددا محاسبه شده و در ساعات بازار هر ثانیه به‌روز می‌شود. توجه به این نکته مهم است که نزدک یک شاخص وزن شده بر اساس ارزش بازار است. به این معنی که شرکت‌هایی با ارزش بازار بزرگ‌تر تاثیر بیشتری بر ارزش شاخص می‌گذارند.

به فارکس علاقه دارید؟ این را هم ببینید:   نموار یا کندل هیکن آشی چیست؟ بررسی Heikin Ashi در فارکس

نزدک 100 در مقابل شاخص ترکیبی نزدک

نزدک 100 در مقابل شاخص ترکیبی نزدک
نزدک 100 در مقابل شاخص ترکیبی نزدک

نزدک 100 و شاخص ترکیبی نزدک هردو جزو برجسته‌ترین شاخص‌های بازار سهام هستند، اما تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند که عبارتند از:

1. دامنه و ترکیب

شاخص ترکیبی نزدک شامل بیش از 2500 سهام فهرست شده در بازار بورس است. اما نزدک 100 بسیار کوچکتر است و تنها عملکرد 100 شرکت بزرگ غیرمالی را بر اساس ارزش بازار آن‌ها در بورس ردیابی می‌کند.

2. نمایندگی بخش

اما تفاوت در تمرکز دو شاخص نزدک چیست؟ هر دو شاخص تمرکز زیادی بر شرکت‌های فناوری دارند، اما نزدک 100 بیشتر شامل بزرگ‌ترین غول‌های فناوری است. از سوی دیگر، شاخص ترکیبی نزدک نمایش گسترده‌تری از کل بازار سهام مانند مراقبت‌های بهداشتی، خدمات و سایر بخش‌ها دارد.

3. سرمایه بازار

 شرکت‌های نزدک 100 بیش از 90% از ارزش بازار شاخص ترکیبی نزدک را تشکیل می‌دهند. علیرغم اینکه گروه بسیار کوچک‌تری از شرکت‌ها هستند. این بدان معناست که عملکرد نزدک 100 می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر شاخص بزرگ‌تر داشته باشد، اما برعکس آن لزوما صادق نیست.

4. محصولات سرمایه‌گذاری

بسیاری از محصولات سرمایه‌گذاری مانند صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بر اساس نزدک 100 اندازه‌گیری می‌شوند. این به دلیل تمرکز شاخص بر شرکت‌های غیرمالی و با سرمایه‌های بزرگ است. اما شاخص ترکیبی به عنوان معیاری برای عملکرد کلی بازار سهام استفاده می‌شود و کمتر برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری کاربر دارد.

به طور خلاصه، نزدک 100 نمایی از عملکرد بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری و غیرمالی است. در حالی که شاخص ترکیبی نزدک نگاه جامع‌تری به کل بازار ازجمله شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ دارد. با این حال سرمایه‌گذاران و تحلیلگران در تمام بخش‌ها بر اساس استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و تمرکز بازار خود از این شاخص‌ها استفاده می‌کنند.

تاثیر شاخص نزدک در فارکس چیست؟

تاثیر شاخص نزدک در فارکس چیست؟
تاثیر شاخص نزدک در فارکس چیست؟

شاخص نزدک به دلیل تاثیری که بر احساسات سرمایه‌گذاران و شاخص‌های اقتصادی دارد، می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر بازار فارکس داشته باشد. در اینجا نحوه تاثیرگذاری آن بر معاملات فارکس آمده است.

1. احساس سرمایه‌گذاران

حرکات شاخص نزدک، به‌ویژه روندهای صعودی قابل توجه در آن می‌تواند منعکس‌کننده اعتماد سرمایه‌گذاران به بخش فناوری و اقتصاد گسترده‌تر در جهان و به خصوص ایالات متحده باشد. این امر بر تقاضای ارزهایی مانند دلار آمریکا تاثیر می‌گذارد، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال قرار گرفتن در معرض کسب سود از بازارهای ایالات متحده هستند.

2. تقاضای ارزها

وقتی نزدک روند صعودی را تجربه می‌کند، ممکن است سرمایه‌گذاران خارجی به سمت شرکت‌های فناوری ایالات متحده جذب شوند. بنابراین سرمایه‌گذاران باید ارزهای محلی خود را به دلار آمریکا تبدیل کنند. امری که تقاضا برای دلار را افزایش می‌دهد و به طور بالقوه ارزش آن را در بازار فارکس تقویت می‌کند.

3. روندهای بازار

اما تاثیر روندهای بازار بر شاخص نزدک چیست و بالعکس؟ عملکرد شاخص نزدک نشان‌دهنده روندهای گسترده‌تر در بازار است. بنابراین معامله گران فارکس ممکن است از آن برای پیش‌بینی حرکت جفت ارزها، به‌ویژه آن‌هایی که شامل دلار آمریکا هستند، بهره ببرند.

4. اشتهای ریسک

عملکرد نزدک می‌تواند معیاری برای سنجش اشتهای ریسک (RA) نیز باشد. نزدک قوی ممکن است به ترجیح دارایی‌های پرریسک‌تر از جمله ارزهای خاص منجر شود. در حالی که نزدک ضعیف ممکن است سرمایه‌گذاران را به سمت دارایی‌های امن‌تری مانند ین ژاپن یا فرانک سوئیس سوق دهد.

به طور کلی، شاخص نزدک یک فشارسنج برای سلامت بخش فناوری و درنتیجه اقتصاد ایالات متحده است. بنابراین عملکرد آن می‌تواند باعث ایجاد موج‌هایی در بازارهای مالی شود و درنتیجه بر استراتژی‌های معاملاتی فارکس و ارزش ارزها نیز تاثیر بگذارد.

در بحث استراتژی فارکس باید به شما بگوییم که ما در سایت گوگل فارکس برای کسانی که فارکس کار میکنند یا قصد شروع در فارکس را دارند مقاله های مهمی را نوشته‌ایم که حتما برای شما مفید است که در ادامه به شما برخی از این مقالات را معرفی خواهیم کرد.

 

چگونه شاخص نزدک را تحلیل کنیم؟

چگونه شاخص نزدک را تحلیل کنیم؟
چگونه شاخص نزدک را تحلیل کنیم؟

برای تجزیه و تحلیل موثر شاخص نزدک باید به نکات زیر توجه کنید:

 • شاخص را بشناسید: ترکیب و تمرکز شاخص مورد استفاده نزدک را درک کنید.
 • تحلیل تکنیکال: از ابزارهایی مانند میانگین متحرک و RSI برای شناسایی روندها و نقاط ورود/خروج بهره ببرید.
 • تحلیل بنیادی: ارزیابی مالی شرکت و عوامل کلان اقتصادی موثر بر بازار را فراموش نکنید.
 • احساسات بازار: شاخص‌هایی مانند VIX و نظرسنجی‌های احساسات بازار را پایش نمایید.
 • آگاه باشید: از اخبار، گزارش‌های درآمدی و رویدادهای موثر بر بازار مطلع باشید.
 • تحلیل همبستگی: درک چگونگی ارتباط نزدک با سایر شاخص‌ها را از یاد نبرید.
 • روندهای فصلی: به دنبال الگوهای تکرارشونده‌ای باشید که بر عملکرد نزدک تاثیر می‌گذارند.
 • مدیریت ریسک: از استراتژی‌هایی مانند تنوع و سفارش‌های حد ضرر استفاده کنید.
 • بلندمدت در مقابل کوتاه‌مدت: افق سرمایه‌گذاری خود را تعیین کنید و رویکرد خود را بر این اساس جلو ببرید.
 • استفاده از ابزار: از بسترهای مالی و نرم افزارهای تحلیلی برای تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری غافل نباشید.

جمع بندی شاخص نزدک چیست؟

جمع بندی شاخص نزدک چیست؟
جمع بندی شاخص نزدک چیست؟

شاخص نزدک تصویری جامع از عملکرد فناوری، بیوتکنولوژی و شرکت‌های مرتبط با اینترنت فهرست شده در بورس نزدک است. تجزیه و تحلیل این شاخص به یک رویکرد چندوجهی نیاز دارد که شامل تحلیل تکنیکال و بنیادی، همراه با ملاحظات احساسات بازار، همبستگی با سایر شاخص‌ها، روندهای فصلی و استراتژی‌های مدیریت ریسک خواهد بود. درنهایت با آگاه ماندن درباره اینکه شاخص نزدک چیست و چه تاثیراتی دارد می‌توانید هنگام معامله یا سرمایه‌گذاری تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید.

و اگر علاقه دارید اطلاعات بیشتری درباره شاخص نزدک کسب کنید پیشنهاد میکنیم که سری به سایت investopedia.com بزنید.

به این نوشته امتیاز دهید

آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

آموزش رایگان فارکس از مقدماتی تا پیشرفته را با گوگل فارکس تجربه کنید و دانش و مهارت خود در معاملات را به سطح بعدی ارتقا دهید. 

تجربه ترید شما هرچه که باشد، تحلیلگران متخصص و نویسندگان ما به شما کمک می‌کنند تا با شرایط مختلف بازار و سبک‌های معاملاتی آشنا شوید و در مسیر ثابت معامله قرار بگیرید. دوره رایگان آموزش فارکس ما با توجه به سطح تجربه و دانش شما صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین دوره آموزشی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *