توکن چیست

چند سالی است که خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال در جهان و در ایران رایج شده است و افراد زیادی تمایل به سرمایه گذاری در این حوزه دارند. در این میان هم چون سایر بازارهای مالی، در حوزه کریپتوکارنسی هم از مفاهیم و اصطلاحات زیادی استفاده می شود که از جمله آن ها « توکن » است، به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله درباره اینکه توکن چیست و نحوه خرید آن به چه صورت است، بیشتر توضیح دهیم.

توکن چیست؟ Token 

به زبان ساده در بازار ارزهای دیجیتال ، یک «Token»  ارز دیجیتالی میباشد که شبکه بلاک چین خصوصی ندارد و روی شبکه‌های دیگر از جمله اتریوم قابلیت انتقال پیدا میکند.

توکن در واقع یک نوع دارایی دیجیتال است که هم می توان آن را به دیگران انتقال داد و هم می تواند در خود ارزش ذخیره کند. توکن ها به وسیله شرکت ‌های مختلف در بستر فناوری بلاک چین ایجاد می ‌شوند. هر توکنی کاربرد خود را دارد و بسته به این‌ که کاربرد آن تا چه اندازه مهم است و توکن چه قدر در رسیدن به آن کاربرد موفق عمل می کند، می‌تواند ارزش متفاوتی داشته باشد.

به عبارت دیگر توکن به آن گروه  از  ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که از بلاک چین مخصوص به خود استفاده نمی کنند و برای ثبت تراکنش‌های آن ها از بلاک چین‌ های پلتفرمی استفاده می شود. البته به هر نوع دارایی در حوزه رمزارزها نیز می توان اصطلاح توکن را اطلاق کرد.

کاربرد و اهمیت توکن Token 

اهمیت توکن از آن جایی ناشی می شود که ساخت آن باعث صرفه جویی در هزینه و زمان مربوط به ساخت بلاک چین مستقل می شود. به عبارت دیگر، توسعه دهندگان به جای صرف مدت زمانی طولانی برای ساخت بلاک چین و صرف هزینه های زیاد، می توانند آن را روی یک بلاک چین میزبان پیاده سازی کنند و به وسیله پیش فروش توکن ها و فهرست کردن آن ها در صرافی های بزرگ، زمان و هزینه مورد نیاز برای ساخت بلاک چین را فراهم کرده و بالاخره بلاک چین خود را بسازند و توکن را روی آن منتقل کنند.

به طور کلی هر یک از توکن ها با هدف خاصی ارائه می شوند ولی می توان کاربردهای اصلی آن ها را به صورت زیر فهرست کرد:

  • سرمایه‌ گذاری
  • ذخیره ارزش
  • خرید و پرداخت
  • فروش جمعی

توکن چه تفاوتی با کوین دارد؟

حال که آشنایی با مفهوم توکن در ارزهای دیجیتال‌ پیدا کردید ، ممکن است از خود بپرسید که توکن چه تفاوتی با کوین دارد. به زبان ساده یک «  Coin» ارز دیجیتالی است که شبکه بلاک چین اختصاصی خود را دارد. به رمز ارز اصلی هر شبکه بلاک چینی کوین گفته می‌شود. کوین ها به عنوان سوخت اصلی این شبکه ها  مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال ارز دیجیتال اتریوم در شبکه اتریوم و رمز ارز بیت‌کوین در شبکه بیت‌کوین به عنوان کوین اصلی شبکه فعالیت می‌کنند. در واقع هر فعالیتی که در شبکه انجام می شود، نیازمند استفاده از کوین اصلی آن شبکه است ولی رمز ارزهایی نظیر  ارز دیجیتال تتر که به عنوان یک کریپتوکارنسی لایه دوم در بستر شبکه‌‌های مختلفی مانند اتریوم، ترون، بیت کوین و بایننس استفاده می‌شوند، توکن هستند. کوین ‌ها غالباً رمز ارزهای معتبرتری هستند، زیرا برای ایجاد آن‌‌ ها به هزینه و دانش بیشتری نیاز داریم. اما این موضوع به این معنی نیست که توکن ارزشی ندارد.

توکن چیست؟ نحوه خرید توکن چگونه است؟

انواع توکن کدام است؟

توکن ها انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. توکن های کاربردی: توکن های کاربردی با هدف توسعه بعضی از برنامه‌های کاربردی طراحی و ایجاد شده‌ اند. به عنوان مثال رایج‌ترین کاربرد این توکن‌ها، استفاده از آن ها در بسترهای پرداخت و خرید است.
  2. توکن های امنیتی: توکن های امنیتی کاربردی نظیر اوراق بهادار دارند و با نام سکه های سهام نیز از آن ها یاد می شود. معمولاً با خرید این گروه از توکن‌ ها حقوق خاص مربوط به یک شرکت یا پروژه به شما تعلق می گیرد.
  3. توکن های جایزه: توکن های جایزه را برای استفاده از برخی برنامه های کاربردی شبکه بلاک چین طراحی کرده اند و همان گونه که از نام آن ها پیداست، این توکن ها به عنوان پاداش و جایزه در اختیار کاربران قرار داده می شوند؛ به عبارت دیگر، این توکن ها برای قدردانی و به صورت رایگان به کاربران داده می شود.
  4. توکن های دارای پشتیبان: برخی از توکن ها با دارایی های واقعی مانند ملک، اوراق قرضه یا طلا پشتیبانی می شوند و به همین دلیل ارزش آن ها بر اساس دارایی است که از آن پشتیبانی می کند. از سویی معامله دارایی های واقعی و نوسانات بازار بر ارزش این گروه از توکن ها تأثیر می گذارد.
  5. توکن های ارز فیات: این توکن ها مانند ارزهای فیات و واقعی از جمله دلار عمل می کنند و می توان با آن ها کالا و خدمات را در بستر دیجیتال خرید و فروش کرد؛ نمونه بارز این توکن ها، بیت کوین است.

آموزش نحوه خرید توکن Token 

تا اینجا متوجه شدیم که توکن چیست و چگونه کار می‌کند. خرید و فروش توکن ها مانند سایر ارزهای دیجیتالی است بنابراین باید از طریق صرافی های آنلاین انجام شود تا به این وسیله از هر گونه کلاهبرداری پیشگیری به عمل آید. جهت آموزش نحوه خرید توکن پیشنهاد میکنیم مطلب « بهترین صرافی های ارز دیجیتال » را در وبسایت گوگل فارکس مطالعه فرمایید. برای خرید توکن، عضویت در سایت یک صرافی آنلاین و تهیه کیف پول توکن در درجه اول اهمیت قرار دارد.

توکن چیست؟ نحوه خرید توکن چگونه است؟

توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و علت آن چیست؟

به سلسله مراحل حذف کردن همیشگی توکن‌های در گردش در داخل یک شبکه ارز دیجیتال توکن سوزی میگویند. هدف از توکن سوزی ارز دیجیتال این است که به توکن های باقیمانده ی در حال گردش ارزش بیشتری داده شود.

 

3.5/5 - (2 امتیاز)

مدیریتمشاهده نوشته ها

هدف کارشناسان تیم «گوگل فارکس» ، شناسایی نیاز و هدف شما معامله گران گرامی است.

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *