تاثیر گرانی بنزین بر بازار بورس در سال 1398

تاثیر گرانی بنزین بر بازار بورس در سال 1398 | آموزش تحلیل فاندامنتال

در بامداد ۲۴ آبان ماه سال ۱۳۹۸ قیمت بنزین گران شد !

تاثیر گرانی بنزین بر بازار بورس در صنایعی همچون سیمانی‌ها و فولادی ها وجود دارد. به دلیل اینکه با افزایش هزینه حمل و نقل، با افزایش نرخ مواجه می‌شوند.

گرانی بنزین می‌تواند به روی برخی از شرکت‌های شیمیایی که از بنزین به عنوان مواد مصرفی خود استفاده می‌کنند، تاثیر گذار باشد.

گرانی بنزین در صنعت پالایشی‌ها و روانکارها تاثیر مثبت میگذارد ؛. به دلیل وابسته بودن محصولات این صنایع به بنزین، در نتیجه با افزایش قیمت بنزین، شاهد افزایش نرخ این محصولات خواهیم بود.

شرکت‌هایی که مساله حمل و نقل روی آنها تاثیر گذار است، از این گرانی بنزین تاثیر می‌پذیرند.

تاثیر گرانی بنزین بر بهای تمام شده کالاها

مشخصا قیمت بنزین، بر قیمت حمل‌ونقل اثرگذار خواهد بود. قیمت حمل‌ونقل هم بهای تمام شده کالاها را افزایش می‌دهد .شرکت‌های بزرگ که عمدتا از حمل و نقل ریلی استفاده می‌کنند، با توجه به اینکه هزینه سوخت در خطوط راه آهن هزینه کمتری دارد، نسبت به جاده‌ای‌ها، تاثیر کمتری می‌پذیرند، اما در صنایع کوچکتر که تامین مواد اولیه آنها از طریق حمل و نقل جاده‌ای است، بهای تمام شده کالاها را افزایش می‌دهد .

« تنها در صورتی اتفاق خاصی در صنایع مختلف بورسی نخواهد افتاد که اگر واحدهای تولیدی بتوانند بهای تمام شده خود را متناسب با آن، افزایش دهند»

در برخی از شرکت‌های پتروشیمی  و پالایشی تا قبل از تولید هزینه حملی وجود ندارد ، چرا که عموما محصولات آنها به کمک خطوط لوله جابه‌جا می‌شود. بنابراین در برخی از شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی تاثیری نخواهیم دید، اما در صنایع پایین دستی آنها به دلیل حمل و نقل خارج از خطوط لوله، شاهد افزایش نرخ خواهیم بود.

تاثیر گرانی بنزین بر بازار بورس در تولیدکنندگان محصولات نهایی فولاد و شمش وجود دارد ، چرا که حمل‌ونقل آنها چه به صورت ریلی و چه به صورت جاده‌ای، دچار افزایش قیمت می‌شو د.

جهت افتتاح حساب در بروکر قابل اعتماد با کلیک بر روی بروکر آمارکتس ثبت نام کنید و 20 درصد شارژ هدیه ی اضافی دریافت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظری یافت نشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.